Windows 10 Creators Update to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych

Windows 10 Creators Update to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych

Windows 10 Creators Update to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych
05.12.2016 15:37

W sobotę, 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Microsoft korzystając z okazji przedstawił plany na 2017 roku, które mają uczynić Windowsa 10 bardziej przyjaznymi dla takich ludzi. Wraz z wydaniem zbliżającej się dużej aktualizacji Creators Update, usprawniony zostanie między innymi wbudowany Narrator.

Pierwszą nowością ma być rozbudowane wsparcie dla alfabetu Braille’a. W Creators Update całość ma być dostępna w fazie testowej i będzie dalej rozwijana. System będzie obsługiwał ekrany dla niewidomych od ponad 35 producentów, ponad 40 języków i różne warianty Braille’a. Usprawniony zostanie proces instalacji. Użytkownicy podczas instalacji Windows 10 Creators Update będą mogli korzystać z Narratora w całym procesie instalacji.

Narrator otrzyma nowe głosy, a także będzie wspierał czytanie w wielu językach. Jeśli będziemy mieli zainstalowane odpowiednie pakiety językowe, to przełączanie się pomiędzy konkretnymi językami ma być szybsze i bezproblemowe. Wdrożone mają być dynamiczne ściszenia, Narrator będzie w stanie zmniejszyć głośność innych aplikacji, w tym Groove czy Pandora. Poprawiona zostanie także współpraca z asystentką Cortana, która nie będzie niepotrzebnie nasłuchiwała Narratora.

Narrator w Windows 10.
Narrator w Windows 10.

Dodane zostaną funkcje, dzięki którym łatwiej rozpoznany zostanie kontekst danej sytuacji. Przykładowo system będzie w stanie rozpoznać informacje o danym obiekcie, takie jak kolor tła komórki w tabeli. Narrator będzie pamiętał i zachowywał używany tryb, przykładowo tryb skanowania.

Usprawnione zostanie także przeglądanie Internetu, zmiany oczywiście dotyczą przeglądarki Microsoft Edge. Wśród nowości znajdziemy szybkiego przechodzenia do wybranych elementów formularza, takich jak pole wyboru, pole tekstowe czy konkretny przycisk. Narrator doczeka się usprawnień również na Xboksie. Niektóre nowości możemy już zobaczyć w testowych kompilacjach wydawanych w ramach Windows Insider, inne powinny pojawić się w przyszłości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)