Windows 10 i koniec wsparcia w 2025 roku. To nie jest nowa informacja

Windows 10 i koniec wsparcia w 2025 roku. To nie jest nowa informacja

Windows 10 będzie wspierany do 2025 roku
Windows 10 będzie wspierany do 2025 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
13.06.2021 11:51

Windows 10 będzie obsługiwany tylko do 2025 roku - grzmią media sugerując, że do tego czasu "musi" powstać jego następca. W praktyce nie jest to takie oczywiste ani pewne, a sama informacja nie jest nowością.

Windows 10 będzie wspierany w obecnym trybie do 2025 roku, co nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto śledzi losy "dziesiątki" od momentu premiery. Na stronach Microsoftu taka informacja widnieje bowiem od początku, więc nie jest niczym nowym, ale nie zmienia to faktu, że można ją interpretować na wiele sposobów.

W praktyce bowiem każda "duża wersja" Windows 10 - obecnie wydawana raz na pół roku - otrzymuje własny okres wsparcia, w czasie którego wydawane są aktualizacje. Kiedy dobiegnie końca, Microsoft zmusza Windows Update, by pobrał w danym komputerze nowsze wydanie. Jeśli użytkownik nie uprze się, by to ominąć, będzie dalej chroniony dzięki aktualizacjom bezpieczeństwa dla Windows 10.

Informacje o wsparciu Windows 10 w dokumentacji
Informacje o wsparciu Windows 10 w dokumentacji© Microsoft | Oskar Ziomek

Zamieszanie w tym trybie wydawania aktualizacji wprowadziły spekulacje odnośnie planowanego wprowadzenia na rynek "Windowsa 11". Pod koniec czerwca Microsoft planuje bowiem przedstawić nową generację Windowsa, jednak na tym etapie trudno mówić o tym, jak system będzie nazwany. Osoby mające nadzieję, że chodzi o Windows 11 doszukują się wskazówek w wielu miejscach. Równie dobrze może to być jednak Windows 10 21H2.

Termin z rokiem 2025 jako końcem obsługi Windows 10 był znany od początku (lipiec 2015) i także od początku był opisywany w sposób bardzo niejasny. Niniejsza data dotyczy bowiem dwóch kwestii. Pierwsza to Windows 10 2015 LTSB, wersja z przedłużonym wsparciem. Druga dotyczy "produktu" Windows 10 jako takiego. Ponieważ jednak każde nowe wydanie jest obsługiwane przez kilkanaście miesięcy, daty końca wsparcia są ruchome. Rok 2025 w tym przypadku oznacza jedynie, że sposób "jeden Windows na pół roku" zostanie utrzymany co najmniej do tego czasu. A potem? Nie wiadomo. To może dalej być "Windows 10", ale wydawany bardziej jak Office, czyli coś na kształt "rolling release" - modelu, do którego Dziesiątce jest dziś bardzo daleko.

Kamil J. Dudek

Niezależnie od nazewnictwa, na jakie zdecyduje się Microsoft, warto pamiętać, że przez ostatnie lata konsekwentnie utrzymywano, że to Windows 10 będzie "systemem ostatecznym", który docelowo będzie tylko aktualizowany. Nawet, jeśli Microsoft zdecyduje się zmienić nazwę Windowsa choćby z przyczyn marketingowych, w praktyce możemy mieć do czynienia ciągle z "dziesiątką".

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)