Windows 10 i "unoszące się" elementy interfejsu. Zmieni się nie tylko menu Start

Windows 10 i "unoszące się" elementy interfejsu. Zmieni się nie tylko menu Start

Windows 10 nieco się zmieni, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 nieco się zmieni, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
22.02.2021 14:38

Windows 10 21H1 będzie miał formę małej aktualizacji zbiorczej, a przez to nie będzie obfitować w nowe funkcje. Fani systemu z pewnością czekają więc ze zniecierpliwieniem na drugą połowę roku, kiedy to Windows 10 ma otrzymać między innymi odświeżony interfejs – dzisiaj rozwijany jako projekt Sun Valley.

Szczegóły wchodzą na jaw sukcesywnie i od jakiegoś czasu wiemy już na przykład, że modernizacja interfejsu "dziesiątki" obejmie m.in. wdrożenie zaokrąglonych rogów większości kluczowych elementów UI czy porządek na liście programów. Niedawno sieć obiegły natomiast wieści o "lewitującym" menu Start, które – jak się okazuje – nie będzie jedynym elementem, który zostanie "oderwany" od paska zadań.

  • Menu Start ma być "oderwane" od paska zadań, fot. Windows Latest.
  • Podobnie ma się zachowywać menu kontekstowe aplikacji, fot. Windows Latest.
[1/2] Menu Start ma być "oderwane" od paska zadań, fot. Windows Latest.

Windows Latest informuje bowiem, że na podobnej zasadzie będzie wyświetlane także menu kontekstowe aplikacji. A skoro tak, można spekulować, czy celem Microsoftu nie jest odseparowanie wizualne wszystkich rozwijanych w ten sposób elementów interfejsu. W przypadku paska zadań podobnie można by bowiem oddzielić także zegar z kalendarzem czy nawet Centrum Akcji.

Z drugiej strony, Microsoft przyzwyczaił nas już jednak do niekonsekwencji w interfejsie Windows 10. O ile Sun Valley nie będzie w tym zakresie rewolucją, nikt się pewnie nie zdziwi, jeśli tylko niektóre elementy UI będą zgodne z nowymi założeniami, a inne pozostaną niezmienione. W systemie wciąż jest przecież dostępny "stary" panel sterowania, a ciemny motyw nie ma zastosowania do niektórych systemowych okien. Oby odświeżony Windows 10 w końcu odciął się od tych niedociągnięć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)