Windows 10 Redstone 3 bardziej energooszczędny. Wraca Power Throttling

Windows 10 Redstone 3 bardziej energooszczędny. Wraca Power Throttling

Windows 10 Redstone 3 bardziej energooszczędny. Wraca Power Throttling
18.04.2017 23:26

Użytkownicy zapisani do programu Windows Insider mają już dostęp do testowej kompilacji Redstone 3, w której wróciła funkcja Power Throttling. Pozwala ona na „przycięcie” zadań działających w tle, by zużywały mniej zasobów.

Funkcja, o której mowa, pojawiła się pierwszy raz w styczniu w kompilacji 15002. Do szerszego grona użytkowników miała trafić w lutym, ale najwidoczniej były jakieś problemy, gdyż słuch o niej zaginął na kilka tygodni. Power Throttling wrócił w kompilacji 16176. W planach jest także przygotowanie API dla programistów, które pozwoli uzyskać szerszą kontrolę nad dostępem do procesora.

Głównym celem istnienia tego mechanizmu jest oszczędzanie energii. W skrócie można powiedzieć, że ogranicza on dostęp niektórych programów do procesora, nadając wyższy priorytet zadaniom o wyższym priorytecie, którym nie powinno się przeszkadzać. Podczas styczniowych testów udało się wydłużyć zużycie energii przez procesory laptopów nawet o 11% i znacząco poprawić wrażenia z korzystania z systemu, dzięki wyższemu priorytetowi aplikacji aktualnie używanych.

Obraz

Oczywiście użytkownik też będzie miał dostęp do Power Throttlingu. Będzie można skorzystać z uproszczonego suwaka albo ustawiać priorytety każdej z aplikacji ręcznie w ustawieniach akumulatora.

A teraz zła wiadomość. Niestety Power Throttling jest dostępny tylko na procesorach Intela 6. generacji (Skylake) i nowszych. Mechanizm wykorzystuje funkcję Speed Shift Intela, więc (na razie) nie skorzystamy z niego na Ryzenach. Microsoft obiecuje wsparcie dla szerszej gamy procesorów w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie też nazwa zostanie zmieniona przed wprowadzeniem tego mechanizmu do stabilnego Windowsa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)