Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora03.12.2016 14:56
Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Prace nad najnowszą kompilacją Windowsa 10 dla Insiderów (build14972) przyniosły nowość, której profesjonalni użytkownicysystemów Microsoftu oczekiwali od czasów wydania Visty. Wraz zaktualizacją Creators Update będzie można bez żadnych ograniczeńkorzystać w systemie z linków symbolicznych, tak jak to zawsze byłomożliwe w systemach uniksopodobnych, takich jak Linux czy macOS.

Uważni Czytelnicy pewnie teraz zaprotestują – jak to, przecieżlinki symboliczne w systemach Windows pojawiły się jeszcze zsystemem plików NTFS 3.0, który debiutował w Windowsie 2000. Nibytak, ale ich funkcjonalność była nader ograniczona, można byłopołączyć je tylko z katalogami i wolumenami. W NTFS 3.1, systemieplików wprowadzonym w Windows XP, pojawiła możliwośćsymbolicznego linkowania do wszystkich typów obiektów, ale nie byłoto dostępne dla aplikacji działających w trybie użytkownika.

Vista w teorii pozwoliła już na używanie symbolicznych linkówprzez aplikacje działające w trybie użytkownika, ale do ichtworzenia konieczne było posiadanie uprawnień administratora –podobno ze względów bezpieczeństwa. Służyła do tego komendamklink, której w przeciwieństwie do uniksowego ln -s praktycznienikt nie stosował. W konsekwencji, przenoszenie na Windowsadeweloperskich narzędzi tworzonych głównie z myślą o systemachuniksopodobnych było poważnym problemem.

Microsoft naprawdę poczuł, jak fatalne decyzje architektonicznepodjął w swoim systemie plików dopiero gdy zrozumiał, że niejest w stanie iść pod prąd, że Windows potrzebuje nowoczesnychnarzędzi do zarządzania kodem i menedżerów pakietów. PopularneGit i npm stosują jednak intensywnie symboliczne linki przytworzeniu repozytoriów i pakietów, dla oszczędzania miejsca nadysku i zwiększenia wygody korzystania z nich. Pojawiła się więcpaląca konieczność dodania tej funkcji – i to jest.

Uczestnicy programu Windows Insider, mający co najmniejkompilację 14972 Windowsa 10, mogą teraz włączyć trybdewelopera (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia >Dla deweloperów > Tryb dewelopera). Pozwoli to na używaniekomendy mklink bez uprawnień administratora, uruchomione aplikacjemogą zaś korzystać z interfejsu CreateSymbolicLink.

Pozwoli to wszystkim deweloperom, próbującym przenosićnarzędzia i projekty z Linuksa i macOS-a na Windowsa 10 nauniknięcie problemów związanych z linkami symbolicznymi. A co zpozostałymi wersjami Windows? No cóż, tutaj można jedynie polecićLink Shell Extensions, które znacząco rozszerzają możliwościwindowsowego systemu plików.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)