Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora
03.12.2016 14:56, aktualizacja: 05.12.2016 12:37

Prace nad najnowszą kompilacją Windowsa 10 dla Insiderów (build14972) przyniosły nowość, której profesjonalni użytkownicysystemów Microsoftu oczekiwali od czasów wydania Visty. Wraz zaktualizacją Creators Update będzie można bez żadnych ograniczeńkorzystać w systemie z linków symbolicznych, tak jak to zawsze byłomożliwe w systemach uniksopodobnych, takich jak Linux czy macOS.

Uważni Czytelnicy pewnie teraz zaprotestują – jak to, przecieżlinki symboliczne w systemach Windows pojawiły się jeszcze zsystemem plików NTFS 3.0, który debiutował w Windowsie 2000. Nibytak, ale ich funkcjonalność była nader ograniczona, można byłopołączyć je tylko z katalogami i wolumenami. W NTFS 3.1, systemieplików wprowadzonym w Windows XP, pojawiła możliwośćsymbolicznego linkowania do wszystkich typów obiektów, ale nie byłoto dostępne dla aplikacji działających w trybie użytkownika.

Vista w teorii pozwoliła już na używanie symbolicznych linkówprzez aplikacje działające w trybie użytkownika, ale do ichtworzenia konieczne było posiadanie uprawnień administratora –podobno ze względów bezpieczeństwa. Służyła do tego komendamklink, której w przeciwieństwie do uniksowego ln -s praktycznienikt nie stosował. W konsekwencji, przenoszenie na Windowsadeweloperskich narzędzi tworzonych głównie z myślą o systemachuniksopodobnych było poważnym problemem.

Microsoft naprawdę poczuł, jak fatalne decyzje architektonicznepodjął w swoim systemie plików dopiero gdy zrozumiał, że niejest w stanie iść pod prąd, że Windows potrzebuje nowoczesnychnarzędzi do zarządzania kodem i menedżerów pakietów. PopularneGit i npm stosują jednak intensywnie symboliczne linki przytworzeniu repozytoriów i pakietów, dla oszczędzania miejsca nadysku i zwiększenia wygody korzystania z nich. Pojawiła się więcpaląca konieczność dodania tej funkcji – i to jest.

Uczestnicy programu Windows Insider, mający co najmniejkompilację 14972 Windowsa 10, mogą teraz włączyć trybdewelopera (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia >Dla deweloperów > Tryb dewelopera). Pozwoli to na używaniekomendy mklink bez uprawnień administratora, uruchomione aplikacjemogą zaś korzystać z interfejsu CreateSymbolicLink.

Pozwoli to wszystkim deweloperom, próbującym przenosićnarzędzia i projekty z Linuksa i macOS-a na Windowsa 10 nauniknięcie problemów związanych z linkami symbolicznymi. A co zpozostałymi wersjami Windows? No cóż, tutaj można jedynie polecićLink Shell Extensions, które znacząco rozszerzają możliwościwindowsowego systemu plików.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)