Windows 10 z blokadą aplikacji win32. Nowa funkcja już w Creators Update

Windows 10 z blokadą aplikacji win32. Nowa funkcja już w Creators Update

Windows 10 z blokadą aplikacji win32. Nowa funkcja już w Creators Update
27.02.2017 11:35, aktualizacja: 27.02.2017 11:49

Microsoft pracuje nad Windowsem Cloud – wersją systemu operacyjnego okrojoną o możliwość uruchamiania aplikacji win32, która ma stanowić odpowiedź na rosnącą popularność chromebooków. Ograniczenia nie będą jednak domeną wyłącznie Windowsa Cloud – będą także dostępne jako funkcja Windowsa 10.

Starting with 15042, you can block installation of Win32 apps on ANY edition. Even Enterprise. pic.twitter.com/MHzpBkNLE3

— Vitor Mikaelson ?? (@vitorgrs) 26 lutego 2017Microsoft planuje konkurować z Chrome OS-em nie poprzez dodawanie funkcji, na przykład przenoszenia aplikacji do chmury, lecz poprzez zablokowanie możliwości instalacji aplikacji spoza Windows Store. W ten sposób jedynymi oprogramowaniem dostępnym na Cloudzie mają być aplikacje Universal Windows Platform. Mechanizmy weryfikacji udało się zresztą w kompilacjach testowych obejść, dzięki linuksowemu podsystemowi.

Microsoft nie ograniczy się jednak do Clouda – blokowanie aplikacji win32 trafi także do pełnego Windowsa 10 niezależnie od wersji. Jak zauważa Vitor Mikaelson z tecnoblog.net, w kompilacji testowej Windowsa 10, oznaczonej numerem 15042, można wyłączyć możliwość instalacji aplikacji spoza Windows Store można w każdym wariancie Windowsa, nawet w przypadku wersji Enterprise.

W kompilacji 15042 pojawiły się bowiem zmiany w ustawieniach aplikacji. Można tam odtąd zarządzać źródłami oprogramowania. Dostępne są trzy konfiguracje: pozwalająca na instalację oprogramowania z dowolnego źródła, preferująca Windows Store, ale dopuszczające aplikację win32 oraz konfiguracja skrupulatnie blokująca jakiekolwiek źródła poza Windows Store.

źródło: Vitor Mikaelson
źródło: Vitor Mikaelson

Do stabilnego wydania Windowsa 10 omawiane nowości mają trafić już z Creators Update, a zatem za około miesiąc. Oficjalnie takie możliwości przedstawiane będą jako zabezpieczenie przed malware, jednak tajemnicą poliszynela jest, że Microsoft dąży do monopolizacji dystrybucji oprogramowania na Windowsie.

Jest zapewne zbyt wcześnie, by Microsoft odważył się na wprowadzenie blokady jako domyślnego ustawienia już w Creators Update, niemniej na rok 2017 planowane są dwie duże aktualizacje Windowsa 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)