Blokady Windowsa Cloud ominięte dzięki powłoce bash: działa już Chrome i Wine

Blokady Windowsa Cloud ominięte dzięki powłoce bash: działa już Chrome i Wine

Blokady Windowsa Cloud ominięte dzięki powłoce bash: działa już Chrome i Wine
08.02.2017 19:03

W ciągu ostatnich dni sporo dowiedzieliśmy się o Windowsie 10 Cloud, okrojonej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Potwierdziły się informacje, że nie będzie tam można instalować aplikacji spoza Windows Store, możliwy będzie jednak upgrade do Windowsa 10 Pro.

Okazuje się jednak, że kwestia uruchamiania na Windowsie Cloud aplikacji win32, czy w ogóle oprogramowania spoza Windows Store, nie jest zamknięta, mimo ograniczeń nałożonych przez Microsoftu. Jak donosi Neowin, na Cloudzie udało się uruchomić przeglądarkę Chrome.

Ze szczegółami można zapoznać się na blogu woafre.tk. Według autora wpisu, Cloud to nic innego, jak Windows 10 Pro z wymuszonym UMCI, czyli User Mode Code Integrity – mechanizmem sprawdzania integralności kodu, który wykorzystywany był w Windowsie RT i Windows Phone. Przed uruchomieniem programu system sprawdza sygnaturę, a jeśli ta pochodzi spoza Windows Store, to aplikacja nie może zostać uruchomiona. Tak dzieje się między innymi w przypadku cmd.exe, PowerShella czy Edytora Rejestru.

Here is Chrome, and the Desktop App Converter(a Centennial app) running on Windows Cloud. pic.twitter.com/NPWkNVTeXo

— Longhorn (@never_released) 8 lutego 2017Autorowi wpisu udało się częściowo obejść weryfikację UMCI z wykorzystaniem linuksowego podsystemu. Przy włączonym Secure Boot możliwe jest bowiem włączenie tam trybu testsigning, który pozwala na ominięcie części wymagań stawianych przez UMCI.

Dzięki temu udało się uruchomić Chrome'a. Pozostaje jedynie kwestia zabezpieczeń SmartScreen, jednak ta również nie stanowić ma poważnej przeszkody. Na tym zresztą nie koniec. Krótko po podzieleniu się zrzutem z Chromem, Woachk opublikował kolejny wpis. Zobaczyć w nim można Wine'a uruchomionego na linuksowym podsystemie, jaki wciąż dostępny jest w Windowsie Cloud. Wciąż, bo biorąc pod uwagę powyższe osiągnięcia, w finalnej wersji Clouda może go zabraknąć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)