Windows 10 ze zmianami w zakresie telemetrii, czyli wielkie pudrowanie nazewnictwa

Windows 10 ze zmianami w zakresie telemetrii, czyli wielkie pudrowanie nazewnictwa

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
08.03.2020 00:47

Windows 10, jak wynika z kompilacji 19577 udostępnionej w ramach programu Insider, otrzyma wkrótce nowe nazwy dla poszczególnych opcji związanych z przesyłaniem danych diagnostycznych. Microsoft potwierdza tę decyzję i twierdzi, że świadczy ona – tutaj uwaga – o przejrzystości działań podejmowanych przez spółkę.

Obecnie konsumencki Windows 10 pozwala skonfigurować telemetrię na dwa sposoby, a mianowicie wybrać program Pełny, w którym na serwery trafiają wszystkie dane, a także Podstawowy, przesyłający ponoć tylko dane dotyczące bezpieczeństwa i najbardziej wrażliwych komponentów systemu. Teraz – znaczenie obydwu tych opcji nie ulegnie zmianie, ale zmieni się nomenklatura na, odpowiednio, tryb Wymagany oraz Opcjonalny.

Ponadto, z korporacyjnej wersji Enterprise zniknie całkowicie tryb Rozszerzony, a tryb Bezpieczny, który dezaktywuje całą telemetrię, będzie przechrzczony na Data Off. (Na razie nie wiadomo, jaką nazwę otrzyma w tłumaczeniu na język polski).

Tak wygląda to obecnie – w Windowsie 10 1909
Tak wygląda to obecnie – w Windowsie 10 1909

Jakie to ma znaczenie? Z praktycznego punktu widzenia – czysto symboliczne, bowiem ilość przesyłanych danych nie zostanie jakkolwiek ograniczona. Microsoft uważa natomiast, że zmiany pomogą zwiększyć przejrzystość jego działań i świadomość kontroli danych ze strony użytkownika. Tak przynajmniej sprzedaje nowinkę testerom na swym forum.

Sam dyskutowałbym z tym, czy Opcjonalny aby na pewno jest określeniem bardziej esencjonalnym niż Pełny, mając na uwadze, że to pierwsze używa się głównie w pozytywnym wydźwięku, jako na przykład nadprogramowe funkcje. Pozostaje jednak wierzyć w to, że w Redmond naprawdę działają z dobrego serca, bez chęci maskowania jakichś złych intencji ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)