Windows 11 i BSOD po aktualizacji KB5013943. Oto co trzeba zrobić

Windows 11 i BSOD po aktualizacji KB5013943. Oto co trzeba zrobić

Windows 11
Windows 11
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©sdx15 - stock.adobe.com
Oskar Ziomek
16.05.2022 14:42, aktualizacja: 16.05.2022 17:17

Windows 11 po instalacji majowej aktualizacji KB5013943 działa niestabilnie, do tego stopnia, że możliwy jest "niebieski ekran śmierci". Chodzi o krytyczny błąd po zgrzycie związanym z niektórymi sterownikami i współpracą z oprogramowaniem antywirusowym. Na szczęście istnieje już rozwiązanie.

O problemie ostrzega Windows Latest, powołując się na komunikat firmy Sophos. Jak zauważono, użytkownicy komputerów z oprogramowaniem Sophos Home mogą doświadczać krytycznych błędów w Windows 11 po aktualizacji. Te mogą być uciążliwe - w niektórych przypadkach przekładają się na brak możliwości uruchomienia systemu.

Microsoft nie potwierdził jeszcze akurat tego problemu po instalacji łatki KB5013943, ale odnotował już kilka innych, o czym można przeczytać w dokumentacji. Sophos tymczasem podaje w swoim komunikacie, jak pozbyć się usterki. Oprogramowanie zostało zaktualizowane i kiedy użytkownicy zostaną poproszeni o instalację nowej wersji - nie należy jej unikać. Pozbawiona problemu wersja 3.8.4.46 jest istotna głównie dla użytkowników Windowsa 11. W innych systemach opisywany problem nie występuje.

Informacja o aktualizacji aplikacji
Informacja o aktualizacji aplikacji© Sophos

Sophos podaje, że po automatycznym zaktualizowaniu oprogramowania, problem po prostu znika. By się upewnić, czy korzysta się z opisywanej wersji 3.8.4.46, należy odwiedzić ścieżkę C:\Windows\System32\drivers i dotrzeć do Właściwości pliku hmpalert.sys. Informacja o wersji znajduje się w czwartej zakładce ze szczegółami.

Siłą rzeczy, opisywana porada ma sens tylko w przypadku użytkowników, którzy są w stanie uruchomić komputer. W innych przypadkach w pierwszej kolejności pozostaje uskutecznić przywracanie systemu do poprzedniej wersji, o ile wcześniej zadbano o kopię zapasową. Można się też ratować próbą naprawy systemu Windows z nośnika instalacyjnego.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)