Windows 11 zaskakuje w benchmarkach na YouTubie. Jest szybszy od Windows 10

Windows 11 zaskakuje w benchmarkach na YouTubie. Jest szybszy od Windows 10

Windows 11 zaskakuje w pierwszych testach
Windows 11 zaskakuje w pierwszych testach
Źródło zdjęć: © Mockuper/Imgur
Oskar Ziomek
19.06.2021 14:29

Windows 11 może się okazać znacznie lepiej zoptymalizowanym systemem niż Windows 10, co przekłada się lepsze wyniki w benchmarkach. Na to wskazuje jeden z filmów w serwisie YouTube, podczas którego użytkownik Ben Anonymous porównuje obydwa systemy.

Nie jest jednak do końca jasne, czy porównanie jest w pełni wiarygodne. Jak bowiem podaje twórca, kopia Windows 11, z której korzysta, to inna wersja niż "ta, która wyciekła do internetu". Ben Anonymous tłumaczy, że pobrał ją ze swojego konta dewelopera prosto z serwerów Microsoftu. Warto jednak pamiętać, że system oficjalnie jeszcze nie trafił na rynek. Zostanie zaprezentowany 24 czerwca.

I choć ten fragment może budzić pewne podejrzenia, w czasie filmu pokazywany jest zarówno proces instalacji rzekomego Windowsa 11, jak i pierwszej konfiguracji. Później jest też czas na testy w benchmarkach i porównanie z Windows 10. Jak się okazuje, Windows 11 nieco inaczej zarządza procesorem i chłodzeniem, co przekłada się na wyższe temperatury, ale i lepsze wyniki w testach. Wyższe są także transfery w czasie testu dysku SSD.

Zależnie od konkretnego testu, Windows 11 pozwala osiągnąć wyniki lepsze od kilku do kilkunastu procent. YouTuber sprawdził swój laptop z obydwoma systemami w testach w aplikacjach 3DMark, CrystalDiskMark i Geekbench 5 oraz sprawdził czas uruchamiania. Na tym polu także wygrał Windows 11 - w tym przypadku ekran logowania pojawia się po 13 sekundach (Windows 10 potrzebuje na to 16 sekund).

W teście w 3DMarku komputer z Windows 10 uzyskał 6872 punkty. Procesor osiągnął przy tym maksymalnie 92 stopnie Celsjusza, GPU maksymalnie 76 stopni, a taktowanie CPU sięgnęło 4,8 GHz. W przypadku Windows 11 wynik to 7613 punktów. Procesor osiągnął jednak 99 stopni, a taktowanie sięgnęło 4,9 GHz. Temperatura GPU sięgnęła 78 stopni Celsjusza.

Lepsze rezultaty pojawiły się także w innych testach. W CrystalDiskMark w testowym komputerze z Windows 10 prędkość odczytu z dysku wyniosła 2930 MB/s, zaś zapisu 3189 MB/s. W przypadku Windows 11 wyniki skoczyły odpowiednio do 3448 MB/s i 3336 MB/s.

W Geekbench 5 także wygrał Windows 11 pozwalając osiągnąć wynik 7444 punktów dla wielu rdzeni i 1251 dla pojedynczego (Windows 10 pozwolił uzyskać wyniki odpowiednio 6284 i 1138 punktów). Podobnie, jak w przypadku 3DMarka, komputer z Windows 11 osiągnął taktowanie procesora 4,9 GHz (w przypadku Windows 10 - 4,8 GHz), ale co ciekawe szczytowa temperatura był niższa.

Wszystkie te wyniki są oczywiście obiecujące, ale warto podkreślić, że należy patrzeć na nie z dystansem. Można bowiem dyskutować o pochodzeniu kompilacji Windows 11, której możliwości są przedstawiane w filmie czy rozważać wpływ sterowników (być może nie do końca gotowych na Windowsa 11), które mogą skutkować hipotetycznie niewłaściwym zarządzaniem energią i zbyt ryzykownym podnoszeniem temperatur podzespołów - co oczywiście przekłada się na wynik.

Nie zmienia to jednak faktu, że w opisywanych testach Windows 11 wypada znacznie lepiej niż "dziesiątka". Jeśli finalna wersja tylko to potwierdzi, taka wiadomość ucieszy zapewne wszystkich - a przede wszystkim graczy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)