Windows 7 nie dostanie już sterowników przez Windows Update

Windows 7 nie dostanie już sterowników przez Windows Update

Windows 7 SP1 nie dostanie już nowych sterowników przez Windows Update
Windows 7 SP1 nie dostanie już nowych sterowników przez Windows Update
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
18.06.2021 17:37

Złe wieści dla wytrwałych użytkowników Windows 7 SP1. W związku z wygaśnięciem wykorzystywanego certyfikatu z "haszem" SHA-1 i dalszymi konsekwencjami, do systemu nie trafią już sterowniki za pośrednictwem Windows Update. Podobnie w Windows Server 2008 i 2008 R2.

Z "siódemki" wciąż korzysta ponad 15 proc. użytkowników Windowsa - wynika ze statystyk statcounter. Patrząc na brak wyraźnego trendu przynajmniej od kilku miesięcy, użytkownicy zapewne niezbyt szybko zdecydują się na przesiadkę na Windowsa 10, czy nadchodzącego Windowsa 11. Koniec wsparcia Windows 7 od stycznia ubiegłego roku najwidoczniej wciąż nie przekonał każdego.

Może to jednak zmienić najświeższe ogłoszenie Microsoftu, z którego wynika, że do systemu nie trafią już automatycznie nowe sterowniki za pośrednictwem Windows Update. Pozostałe, ręczne metody instalacji wciąż będą dostępne. Microsoft nie widzi jednak potrzeby odświeżania certyfikacji, by kontynuować wydawanie sterowników przez WU i trudno się temu dziwić.

Problem zaczął się od wygaśnięcia certyfikatu wykorzystującego SHA-1. Od tego momentu niektórzy partnerzy wydawali sterowniki podpisane z wykorzystaniem SHA-2, ale w praktyce bywały czasem kłopotliwe. Microsoft zdecydował więc zakończyć ich dystrybucję przez Windows Update, by nie narażać użytkowników Windows 7 na kłopoty. Więcej na ten temat można przeczytać w oficjalnym komunikacie Microsoftu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)