Windows 8 Enterprise — co nowego w „okienkach” dla firm?

Windows 8 Enterprise — co nowego w „okienkach” dla firm?

Wojciech Cybulski
19.04.2012 11:21, aktualizacja: 19.04.2012 12:37

Przedwczoraj informowaliśmy, że Windows 8 będzie dostępny w trzech edycjach — zwykłej, Pro i RT (dla urządzeń z procesorami ARM). Klienci korporacyjni mający podpisane umowy Software Assurance uzyskają ponadto dostęp do edycji Enterprise nastawionej na działanie w dużych sieciach firmowych. Czym będzie różniła się ta edycja w stosunku do Windows 8 Pro?

Listę unikalnych funkcji obecnych w Windows 8 Enterprise otwiera Windows To Go, dzięki któremu firmy będą mogły wyposażać pracowników w bootowalne nośniki USB z Windows 8. Zapewni to wybranym osobom dostęp do firmowego środowiska praktycznie na każdym komputerze klasy PC. Kolejną funkcją obecną w edycji Enterprise będzie DirectAccess, mechanizm zapewniający łatwy dostęp do zasobów sieci firmowej bez potrzeby korzystania z VPN. DirectAccess pozwoli także administratorom na kontrolowanie aktualności oprogramowania komputerów zdalnych i łatwe wdrażanie zmian w polityce bezpieczeństwa. Korporacyjny Windows 8 będzie ponadto wyposażony w BranchCache, funkcję pozwalającą komputerom-klientom na buforowanie plików, stron internetowych i innych treści pochodzących z centralnego serwera, co pozwoli uniknąć wielokrotnego pobierania tych samych treści w sieciach WAN. Jeżeli po stronie serwera będzie działał Windows Server 2012, mechanizm BranchCache zostanie rozszerzony o dodatkowe usprawnienia w dziedzinie bezpieczeństwa i optymalizacji przepustowości łącza.

Windows 8 Enterprise będzie posiadał także funkcję AppLocker, która pozwoli administratorom na określenie, jakie pliki i aplikacje mogą być uruchamiane przez konkretne grupy użytkowników. System będzie mógł się pochwalić ponadto kilkoma usprawnieniami w obsłudze VDI. Pozwolą one na swobodne wyświetlanie grafiki 3D, korzystanie z urządzeń peryferyjnych USB i interfejsu dotykowego w maszynach wirtualnych. Edycja Enterprise pozwoli ponadto na łatwe zdalne wdrażanie aplikacji, w tym także tych zgodnych z interfejsem Metro. Microsoft deklaruje, że poza wyżej wymienionymi cechami w Windows 8 Enterprise znajdzie się jeszcze wiele mniejszych usprawnień, które dostosowują ten system do pracy w warunkach korporacyjnych.

Poza udostępnieniem klientom edycji Enterprise firma Microsoft zapowiedziała wprowadzenie szeregu udogodnień w programie Software Assurance. Dzięki zmianom pracownicy mobilni będą mogli lepiej wykorzystać potencjał swoich komputerów domowych oraz tabletów z Windows RT. Klienci korporacyjni będą mogli także rozszerzyć program SA o Companion Device License, który zapewni pracownikom dostęp do zasobów firmowych z jeszcze większej liczby urządzeń. Zmiany w programie Software Assurance oraz inne nowinki towarzyszące wprowadzeniu na rynek Windows 8 Enterprise zostały szczegółowo opisane na blogu korporacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)