Windows 9 pierwszy w wyścigu do rozdzielczości 8K, ale skorzystają też posiadacze „zwykłego” 4K

Strona głównaWindows 9 pierwszy w wyścigu do rozdzielczości 8K, ale skorzystają też posiadacze „zwykłego” 4K
22.09.2014 13:58
Windows 9 pierwszy w wyścigu do rozdzielczości 8K, ale skorzystają też posiadacze „zwykłego” 4K
bDUrLKbq

Użytkownicy Windows 8.x do dziś narzekają na współpracę ichsystemu z monitorami o wysokiej gęstości pikseli. Tam, gdzie OS Xwygląda pięknie na wyświetlaczach typu Retina, Windows 8 wyglądaznacznie mniej pięknie. Pojawiły się jednak doniesienia, żekolejna wersja „okienek” zaradzi temu problemowi, zapewniającobsługę wyświetlaczy o ekstremalnie wysokich rozdzielczościach.

bDUrLKaJ

O przygotowanych zmianach informują redaktorzy rosyjskiegoserwisu PCportal. Ich źródło jest oczywiście nieoficjalne, towynik analizy tych kompilacji Windows 9, które były przygotowanedla partnerów Microsoftu i które oczywiście nie mogły nie wyciecdo Internetu.

350125982944093641

W najnowszych kompilacjach „dziewiątki” miały więc pojawićsię m.in. ikony o niespotykanej wcześniej rozdzielczości 768x768pikseli, wprowadzono także odświeżone biblioteki widżetówinterfejsu użytkownika, obsługujące ekrany od 96 do 240 DPI.

350125982944224713

Najnowsze monitory 4K, a nawet 5K nie będą dla Windows 9szczytem możliwości. System miałby być w stanie obsłużyć takżewyświetlacze 8K (UHDTV), czyli 7680x4320 pikseli. Jak do tej porynie ma zbyt wiele sprzętu, który zapewniałby wsparcie dla UHDTV.Pierwsze takie wyświetlacze w telewizorach pokazał zaledwie kilkalat temu Sharp, ale do tej pory pozostają tylko kuriozum. Zdaniemniektórych ekspertów, rozdzielczości 8K miałyby stać sięstandardem w cyfrowej telewizji do końca tej dekady. Windows 9,będąc pierwszym systemem operacyjnym zapewniającym wsparcie dlaprzyszłościowych urządzeń, mógłby skorzystać na ich rosnącejpopularności.

bDUrLKaL

Jak to wyglądać będzie w praktyce, przekonamy się zapewne już30 września, podczas premiery oficjalnej wersji beta. Jest jużniemal pewne, że interfejs użytkownika nowego systemu doczeka sięlicznych ulepszeń, otrzymując m.in. mechanizm wirtualnychpulpitów, zaawansowane menuStart, sterowanie głosem poprzez asystentkęCortana czy ujednolicone centrumpowiadomień systemowych. Czy jednak pojawią się one wszystkiejednocześnie, czy też będą stopniowododawane do kolejnych wersji systemu – tego nikt jeszcze niewie.

Finalna wersja Windows 9 powinna pojawić się na rynku już nawiosnę 2015 r.

Udostępnij:
bDUrLKbH