Windows pozwoli na łatwy dostęp do plików Linuxa z Windows Subsystem for Linux

Windows pozwoli na łatwy dostęp do plików Linuxa z Windows Subsystem for Linux
Windows pozwoli na łatwy dostęp do plików Linuxa z Windows Subsystem for Linux

16.02.2019 14:41, aktual.: 16.02.2019 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystanie z narzędzi z Linuxa na Windowsie będzie niedługo jeszcze łatwiejsze. Mamy już do dyspozycji Windows Subsystem for Linux, który pozwala uruchomić na Windowsie Linuxa bez wirtualizacji. W testowych kompilacjach Windowsa 10 możemy też łatwo dostać się do plików Linuxa z poziomu Eksploratora Plików.

System plików Linuxa będzie montowany tak samo, jak udziały sieciowe i nośniki zewnętrzne. Znajdziemy go na bocznej belce Eksploratora, gdzie został oznaczony małym pingwinkiem. Na tym wirtualnym dysku możemy zobaczyć, usuwać i edytować wszystkie pliki zainstalowanych na Windowsie dystrybucji Linuxa. Nowość znalazła się w kompilacji 20H1 Windowsa 10, dostępnej dla testerów zapisanych do programu Windows Insider. Do wersji stabilnej ta funkcja trafi wraz z wiosenną aktualizacją w 2020 roku (zapewne w kwietniu). Z plikami można wchodzić w interakcje także z poziomu wiersza poleceń i skryptów – nie jesteśmy ograniczani do graficznego menedżera plików.

Włoska strona HTNovo cytuje wpis na Twitterze, wspominający o kompilacji 18836 – w niej także znajdowała się opisana wyżej zmiana. Eksplorator plików pozwalał połączyć się z wirtualnym udziałem sieciowym \WSL$. Funkcja ta została jednak wyłączona – możliwe, że pojawiła się w tej kompilacji przez pomyłkę.

Jeśli chcecie spróbować Linuxa na Windowsie 10, skorzystajcie z instrukcji Microsoftu, by włączyć podsystem. Z Mictosoft Store można ściągnąć dystrybucje: Ubuntu, OpenSUSE, SLES, Kali Linux i Debian GNU/Linux.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (180)