Windows XP nadal na czele w 10 rocznicę premiery

Windows XP nadal na czele w 10 rocznicę premiery

25.10.2011 11:02, aktualizacja: 25.10.2011 11:54

Dzisiaj mija 10 lat od oficjalnej premiery systemu Windows XP. Mimo poważnego wieku, oprogramowanie nadal jest obecne w ponad ponad połowie polskich komputerów.

W tym roku 10 urodziny Windows XP obchodzimy... dwukrotnie. Pierwszy raz o rocznicy systemu Microsoftu informowaliśmy 24 sierpnia, kiedy minęło 10 lat od ukończenia prac nad systemem i wydania wersji RTM (Release To Manufacturing). Jednak na półki sklepowe Windows XP trafił dopiero dwa miesiące później, 25 października 2001 roku. Było to wówczas duże wydarzenie, mimo że system początkowo nie radził sobie najlepiej i był ganiony za problemy — głównie z kompatybilnością starszych aplikacji przyzwyczajonych do pracy w środowisku Windows 9x. Jednak już rok później, po wydaniu Service Pack 1, Windows XP rozwinął skrzydła.

Popularność systemu okazała się ogromna i chociaż początkowo cieszyła Microsoft, to jednak dzisiaj wydane 10 lat temu oprogramowanie wydaje się uwierać firmę z Redmond. Mimo bardzo dużej sprzedaży Windows 7, system ten nie zdołał jeszcze wyeliminować z rynku ani nawet zepchnąć na dalszą pozycję swojego starszego kolegi. Zupełnie nie udało się to też Viście, która szeroko krytykowana za błędy i niedopracowania szybko straciła zainteresowanie wśród klientów. Dzisiaj Microsoft patrzy w przyszłość, licząc, że hitem okaże się jego kolejne dziecko - Windows 8.

Czy jednak Windows 8 zdoła zachęcić dotychczasowych użytkowników do porzucenia XP? Microsoft chce zakończyć wsparcie dzisiejszego jubilata dopiero za 3 lata - w 2014 roku. Do tego czasu Windows XP z pewnością będzie jeszcze obecny na rynku systemów operacyjnych. Chyba że Windows 8 okaże się prawdziwą rewolucją, na jaką kreuje go zespół Steve’a Ballmera. O tym przekonamy się jednak dopiero za rok. Tymczasem, w ramach urodzinowej imprezy, zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem historii oraz najważniejszych funkcji Windows XP.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)