Windows zaktualizował się wbrew twojej woli? Masz 10 dni, by cofnąć zmiany

Windows zaktualizował się wbrew twojej woli? Masz 10 dni, by cofnąć zmiany13.03.2018 15:14
Ekran aktualizacji systemu Windows z depositphotos
Ekran aktualizacji systemu Windows z depositphotos

W ubiegłym tygodniu wielu użytkowników Windowsa 10 wciąż korzystających z kompilacji 1607 (Anniversary Update) oraz 1703 (Creators Update) sygnalizowało problemy z aktualizacją do najnowszej wersji systemu. Pobieranie i instalacja uruchamiane były automatycznie i nie dało się ich powstrzymać. Ten fakt już sam w sobie stanowi problem, jednak cała sytuacja nie powinna mieć w ogóle miejsca, bo zdarzała się głównie wśród użytkowników z teoretycznie wyłączoną opcją automatycznych aktualizacji.

Choć można było odnieść wrażenie, że Microsoft nie licząc się z wolą użytkowników swoich produktów chce ich zmusić do korzystania z jedynej właściwej, czyli najnowszej kompilacji, firma zdążyła ustosunkować się do sprawy i wytłumaczyć, że wszystko jest jedynie wynikiem błędu. Co więcej, zgodnie z informacją na stronie pomocy technicznej, błąd ten został już rozwiązany – jeszcze tego samego dnia, w którym użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy.

Microsoft wie, że aktualizacja trafiała również do użytkowników, którzy sobie jej nie życzyli. Źródło: support.microsoft.com
Microsoft wie, że aktualizacja trafiała również do użytkowników, którzy sobie jej nie życzyli. Źródło: support.microsoft.com

Co jednak ważniejsze z punktu widzenia użytkowników, Microsoft dodaje, że osoby, które zaktualizowały system do wersji 1709 (Fall Creators Update) wbrew swojej woli, mogą cofnąć wprowadzone zmiany i mają na to 10 dni począwszy od momentu aktualizacji. W tym celu odwiedzić należy Ustawienia, następnie dział Aktualizacja i zabezpieczenia, a później w menu Odzyskiwanie wybrać przycisk Rozpocznij pod opcją Wróć do poprzedniej wersji Windowsa 10.

350211477002938305

Choć problem wydaje się być rozwiązany, a firma błąd zauważyła, pewien niesmak pozostaje. To w końcu nie pierwszy raz, kiedy Microsoft natarczywie (i tym razem skutecznie) zmuszał użytkowników do instalacji nowej wersji systemu, a jak wiadomo, nie w każdym przypadku tego typu aktualizacja przebiega w najlepszym momencie dnia i bezproblemowo.

Pomijając ewentualne kłopoty z działaniem tego procesu, Microsoft przypomina jednak, iż tylko korzystanie z najnowszej kompilacji Windowsa 10 gwarantuje bezpieczeństwo. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż Windows 10 w kompilacji 1507 oraz 1511 nie otrzymuje już poprawek bezpieczeństwa, toteż w tym przypadku aktualizacja może być szczególnie zalecana.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)