Windowsa 10 zainstalujemy na Chromebooku. Google pracuje nad nową funkcją

Windowsa 10 zainstalujemy na Chromebooku. Google pracuje nad nową funkcją

Windowsa 10 zainstalujemy na Chromebooku. Google pracuje nad nową funkcją
13.08.2018 13:51

Z pewnością Chrome OS jest dobrym systemem operacyjnym. Nie zapewnia on jednak możliwości Windowsa, zwłaszcza pod względem bazy oprogramowania. Możliwe, że niebawem użytkownicy Chromebooków otrzymają rozwiązanie tego problemu, o ile tylko posiadają odpowiednio pojemny dysk twardy.

XDA Developers informuje o nowym projekcie Google, którego rozwój przebiega w sekrecie. Nazywa się on Campfire i ma umożliwić uruchomienie Windows 10 na urządzeniach działających pod kontrolą Chrome OS-a. Wcześniej już wzmianki o tajemniczym projekcie pojawiły się na Chromium Git. Programiści pracujący nad Chrome OS zaczęli rozwijać nową wersję oprogramowania do Pixelbooków, w tym tryb Alt OS. Wiemy już, że odnosi się on do Windowsa 10 i ma zostać udostępniony publicznie.

Nie musieliśmy długo czekać na kolejne szczegóły. Google Pixelbook nie będzie bowiem jedynym laptopem z Chrome OS, który otrzyma wsparcie dla nowej funkcji. Obsługa Campfire nie będzie jednak możliwa na każdym urządzeniu. Wśród wymagań znalazła się informacja o dysku o pojemności minimum 40 GB (30 GB dla Windows i 10 GB dla Chrome OS). Warto zwrócić uwagę, że na rynek trafiło sporo Chromebooków ze skromnym wlutowanym dyskiem eMMC o pojemności 32 GB.

Campfire nie będzie wymagał trybu programisty, który negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa, wyłączając chociażby funkcję Verified Boot. Wybór konkretnego systemu operacyjnego może wyglądać podobnie jak podczas korzystania z Boot Camp w Makach i miejmy nadzieję, że nie będzie wymagał zbyt dużego zaangażowania ze strony użytkownika.

Możliwe, że technologia pojawi się już w ciągu najbliższych tygodni. Do niedawna Chromebooki były kupowane wyłącznie dla Chrome OS. Chciałeś korzystać z programów niedostępnych na tej platformie – pozostawał tylko laptop z Windows lub macOS. Powoli się to jednak zmienia. Możliwe, że niebawem wystarczy kupić Chromebooka, aby mieć dostęp do Chrome OS i Windows na jednym urządzeniu. Jak najbardziej, wprowadzenie Campfire może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie Chromebookami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)