Wirtualne winiety: jak wygodnie płacić za autostrady w Europie

Wirtualne winiety: jak wygodnie płacić za autostrady w Europie

Wirtualne winiety: jak wygodnie płacić za autostrady w Europie
23.01.2018 14:28, aktualizacja: 14.02.2018 15:32

Opłaty za przejazd po wielu autostradach na terenie Europy wnosi się przy specjalnie wyznaczonych bramkach lub z wykorzystaniem winietek. Druga metoda może okazać się znacznie wygodniejsza dla osób poruszających się za granicą Polski. A to za sprawą systemu e-winiet.

Dlaczego e-winiety są lepsze?

Po pierwsze, zakupienie e-winiety jest banalnie proste – wystarczy wejść na stronę usługodawcy lub ściągnąć odpowiednią aplikację, uzupełnić dane i dokonać opłaty. W przeciwieństwie do klasycznych winiet, nie musimy szukać specjalnych punktów sprzedaży. Po drugie, zaopatrzyć można się w nie przed wyjazdem. Po trzecie, ceny powinny być atrakcyjniejsze, gdyż omija się ewentualnego pośrednika. Wirtualnych winiet nie trzeba także naklejać na szybę.

Strony i aplikacje dostawców usług często dostępne są w języku polskim. W celu kupna wirtualnej winiety, należy udać się na stronę usługodawcy:

W podanych krajach obowiązuje już system e-winiet. Pozostałe państwa na terenie Europy nie pobierają opłat za korzystanie z autostrad, opierają system wyłącznie na klasycznych winietach lub opłaty wnoszone są w wyznaczonych bramkach.

Kupno e-winiety:

Korzystanie z systemów elektronicznych winiet jest podobne. Sprowadza się do wyboru interesującej winiety – często podzielone są ze względu na termin ważności, wprowadzenia osobistych danych oraz danych samochodu i dokonania płatności. Zamówienie e-winiety pokazaliśmy z wykorzystaniem systemu obowiązującego w Austrii.

Uwaga! Z e-winiety nie można korzystać od razu. Mimo iż jesteśmy automatycznie wprowadzani do systemu – wirtualne winiety ważne są dopiero po 18 dniach od zakupu (wymogi nie dotyczą przedsiębiorców). Dodatkowo, strony internetowe i mobilne aplikacje, to nie jedyny sposoby nabycia e-winiety. Często dostępne są one również w automatach samoobsługowych. Najwygodniej jednak skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)