Włącz mikrofon. AI Microsoftu już rozumie mowę

Włącz mikrofon. AI Microsoftu już rozumie mowę

Bing
Bing
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
12.06.2023 09:25, aktualizacja: 12.06.2023 14:13

Sztuczna inteligencja Microsoftu nareszcie rozumie mowę. Wprawdzie polski język to dla niej wciąż bariera nie do przejścia, ale to i tak kolejny duży krok dla amerykańskiego giganta, jak i całej działki AI.

Sztuczna inteligencja w Bingu na swój sposób zmieniła to, jak wygląda wyszukiwanie informacji w sieci. Zamiast scrollowania i klikania kolejnych linków z listy możemy otrzymywać podsumowanie w formie spójnej wypowiedzi, dostarczonej przez bota. Do tej pory jednak na komputerach wszystko odbywało się pisemnie – teraz zaś Microsoft ogłosił wprowadzenie obsługi głosowej.

Wyszukiwanie głosowe w Bingu
Wyszukiwanie głosowe w Bingu© Bing Blog

Sztuczna inteligencja Microsoftu rozumie już mowę

Opaty na technologii GPT-4 chatbot dostępny w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Microsoft Edge nauczył się rozumienia mowy. Chodzi konkretnie o wersję komputerową, bo ta mobilna radziła sobie z tym już wcześniej. Niestety nadal nie możemy liczyć na to, że porozmawiamy ze sztuczną inteligencją po polsku, jako że rozumie tylko angielski, niemiecki, francuski, japoński i mandaryński. Microsoft zapowiedział jednak, że kolejne języki pojawią się na liście już niebawem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby skorzystać z obsługi głosowej, wystarczy kliknąć ikonę mikrofonu w oknie czatu. Jakie stwarza to możliwości? Przede wszystkim – zadawania pytań mówiąc. Możemy jednak liczyć także na głosowe odpowiedzi chatbota, w tym także zamianę tekstu na mowę. Co ciekawe, wszystko to dzieje się tuż po tym, jak Microsoft zapowiedział wyłączenie swojej wirtualnej asystentki, Cortany.

Dla Microsoftu obecnie sztuczna inteligencja stanowi absolutny priorytet. To wokół niej amerykański gigant zamierza nawet budować cały swój nowy system operacyjny (który najpewniej będzie się nazywać Windows 12). AI ma stać się asystentem użytkownika i wspomagać go na każdym kroku, a projekty takie jak ten w wyszukiwarce przybliżają Microsoft do urzeczywistnienia tej koncepcji.

Zresztą nie tylko Microsoft stawia na AI. Właściwie każda licząca się firma technologiczna w sztucznej inteligencji wypatruje swojej szansy. I Google, i Apple, i cała reszta konkurencji albo planuje, albo już wprowadziła swoje rozwiązania tego typu. "Sztuczna inteligencja" odmieniana jest przez wszystkie przypadki i nic się w tym kontekście w najbliższej przyszłości nie zmieni.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)