WOFF wybrany przez W3C jako format czcionek internetowych

WOFF wybrany przez W3C jako format czcionek internetowych

Redakcja
29.03.2010 11:41, aktualizacja: 29.03.2010 12:45

Wygląda na to, że nastąpił koniec wojny formatów czcionek osadzonych przy pomocy CSS na stronach internetowych. Wygrał format stworzony przez Fundację Mozilli.

Dotychczas możliwość osadzania czcionek na stronach internetowych nie była szeroko wykorzystywania z uwagi na trudności związane z implementacją. Webmaster mógł skorzystać z znanego katalogu Core Fonts, opublikowanego przez Microsoft w 1996 roku. Katalog zawierał popularne czcionki zawarte w systemach Windows (Arial, Times New Roman czy Verdana).

Jeśli jednak chciano wykorzystać niestandardową czcionkę to do wyboru były 3 różne formaty osadzania czcionek. Pierwszym jet EOT (Embedded OpenType), format opracowany przez Microsoft i obsługiwany wyłącznie przez przeglądarki Internet Explorer do wersji 7. Wersja 8 przeglądarki Microsoftu nie obsługuje już tego formatu w domyślnym trybie renderowania strony. Drugi to standardowe czcionki TTF oraz OTF, które są obsługiwane przez Firefoksa 3.5+, Operę 10+, Safari 3.1+ oraz Chrome 4.0+. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą czcionki z serwera, przez co TTF i OTF nie spotkały się z poparciem odlewni czcionek. Inne metody wiązały się z koniecznością instalacji wtyczki Flash albo wymagały od przeglądarki obsługiwania formatu grafiki wektorowej SVG.

Ostatnim formatem jest WOFF (Web Open Font Format), który został opracowany przez Mozillę i zyskał aprobatę Konsorcjum W3C. Pierwszą przeglądarką jaka obsługiwała ten format jest Firefox 3.6. Format posiada zabezpieczenia przed kradzieżą czcionki z serwera WWW. Wdrożenie w Internet Explorerze 9 rozważał również Microsoft, o czym poinformował w październiku ubiegłego roku Si Daniels. Ostateczny dokument określający format czcionek zostanie opublikowany w 2012 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)