WordPress 3.9: jeszcze lepszy interfejs użytkownika, jeszcze wygodniejsza edycja wpisów

WordPress 3.9: jeszcze lepszy interfejs użytkownika, jeszcze wygodniejsza edycja wpisów

WordPress 3.9: jeszcze lepszy interfejs użytkownika, jeszcze wygodniejsza edycja wpisów
17.04.2014 12:04

Najpopularniejsze w Sieci oprogramowanie do uruchamiania blogów –i co tu mówić, nie tylko blogów, ale też pełnowymiarowych stroninternetowych – doczekało się właśnie kolejnej dużejaktualizacji, oznaczonej numerem 3.9 i nazwą kodową „Smith”, nacześć jazzowego instrumentalisty Jimmy'ego Smitha. Wprowadzone wniej zmiany dotykają zarówno właścicieli stron, jak iprogramistów i projektantów, zajmujących się pisaniem wtyczek itworzeniem skórek, dlatego przed aktualizacją warto zrobić kopięzapasową, w razie gdyby coś przestało działać.

Zacznijmy od szybkiego omówienia najważniejszych zmian podmaską. Wreszcie można łatwodefiniować kadrowanie obrazków o niestandardowych rozmiarach. Przepisano też na nowo mechanizm automatycznegozapisywania wpisów podczas edycji. Dodano możliwośćwykorzystywania we wpisach galeriii podpisów HTML5. WordPress obsługuje też wreszcie linkisymboliczne do katalogów z wtyczkami, co powinno ułatwićkażdemu prace deweloperskie. Zmieniono wersję biblioteki plupload,obsługującej wgrywanie plików – i efekt tego jest taki, żestare, niewspierane wtyczki mogą kompletnie przestać działać znowym WordPressem. Jeśli zaś na serwerze działa PHP w wersji 5.5,to obsługa baz danych MySQL odbywa się już tylko przez bibliotekęmysqli– używanie funkcji mysql_()* jest wzbronione.

Tyle dla deweloperów. Znacznie bardziej spektakularne zmianyzobaczymy z wierzchu. Przede wszystkim zaktualizowano wizualny edytorTinyMCE do wersji 4.0, generującej czystszy kod HTML i lepiejimportującej tekst z Worda. W edytorze pojawił się też podglądgalerii zdjęć, pozwalający zobaczyć osadzane we wpisie zdjęcia,a nie tylko miejsca ich osadzenia. Edytor zapewnia też podgląd dlaplików wideo i audio. Co chyba najfajniejsze, obrazki możnawreszcie wstawiać metodą przeciągnij-i-upuść do okna edytora,nie trzeba ich wcześniej wgrywać do biblioteki mediów. Ich edycjajest zaś możliwa bezpośrednio w edytorze tekstowym – mamy dostępdo narzędzi obrotu, skalowania i kadrowania.

Znacznie łatwiej teraz zarządzać widżetami strony w menedżerzeskórki, można bowiem na żywo zobaczyć efekty wprowadzanych zmian.Wygodniej też zmieniać nagłówki – obrazki do nichwykorzystywane można bezpośrednio wgrywać i kadrować z panelupersonalizacji skórki. A jeśli ktoś nie ma ochoty bawić się wpersonalizację, to powinien sięgnąć po nową, piękniewyglądającą przeglądarkę skórek, która pozwala znaleźćodpowiadający naszym gustom temat graficzny według wymaganychfunkcjonalności.

  • Przeglądarka skórek
  • Galeria obrazków dla edytora
[1/2] Przeglądarka skórek

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnymblogu Wordpress.org.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)