Wordpress 4.3: szybsze formatowanie i większe możliwości personalizacji

Wordpress 4.3: szybsze formatowanie i większe możliwości personalizacji

Wordpress 4.3: szybsze formatowanie i większe możliwości personalizacji
Redakcja
21.08.2015 10:17

W ostatnich dniach pojawiła się nowa wersja Wordpressa – najpopularniejszego na świecie systemu do tworzenia treści. Silnik, który początkowo służył do tworzenia blogów, napędza obecnie wiele najróżniejszych stron. Warto przyjrzeć się zmianom, jakie jego autorzy wprowadzili do wydania 4.3: dzięki nim całość ma być wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Tradycyjnie już aktualizacja nie wymaga od administratora zbyt wiele. Wystarczy ją uruchomić, aby Wordpress samodzielnie pobrał nową wersję, rozpakował ją i podmienił pliki. Po dodatkowej aktualizacji bazy danych możemy przejść do przeglądu nowych funkcji. Początkowo w ogóle ich nie zauważymy, są to bowiem detale, które możemy stopniowo odkrywać. Autorzy postanowili przyśpieszyć formatowanie wpisów: nie musimy już sięgać do paska narzędziowego edytora, aby szybko wstawić nagłówek lub listę. Wystarczy w treści umieścić znak hasha dla nagłówków (liczba znaków określa poziom), a gwiazdkę do tworzenia listy. Dodatkowo wykorzystać możemy „>” do wydzielania cytatów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejnych zmian powinniśmy upatrywać w opcji personalizacji naszej witryny. Użytkownicy Wordpressa mogą korzystać z tysięcy darmowych i płatnych skórek, ale na tym możliwości zmian się nie kończą. Większość skórek posiada własne specyficzne opcje, część z nich udostępnia natomiast sam Wordpress. W wersji 4.3 znajdziemy mechanizm pozwalający na szybkie ustawienie nowej ikony witryny – tej, która jest pokazywana na pasku adresu, a także po dodaniu strony do zakładek. Nie musimy umieszczać pliku favicon na serwerze, wystarczy przejść do opcji personalizacji, wybrać dowolny plik graficzny, a następnie przyciąć go zgodnie z własnymi upodobaniami. Nie potrzebujemy do tego ani dostępu do serwera, ani żadnego programu graficznego.

W opcjach personalizacji znajdziemy jeszcze jedną istotną nowość. Jest nią zarządzanie menu. Od jakiegoś czasu Wordpress pozwala na tworzenie własnych menu nawigacyjnych, teraz jednak możemy na żywo podglądać wszelkie zmiany, na jakie się zdecydujemy. Z poziomu edytora personalizacji możemy dowolnie zmieniać treść elementów menu, a także ich kolejność. Problemu nie stanowi dodawanie zupełnie nowego menu. Oczywiście dostępność tej opcji i jej bogactwo jest uzależniona od skórki: ta powinna deklarować miejsca, w którym można umieścić własne menu. Zmiana pokazuje jednak, że dostosowywanie Wordpressa do własnych potrzeb staje się coraz łatwiejsze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejne zmiany zobaczymy w zarządzaniu profilem. Znajduje się tam opcja do generowania silnych haseł (choć zdecydowanie nie będą one łatwe do zapamiętania). Generator jest wykorzystywany także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na dodanie nowego użytkownika. Autorzy zdecydowali się na nieco inne podejście do opcji resetowania zapomnianych haseł. Zamiast wysyłać nowe bezpośrednio na skrzynkę delikwenta, ten otrzyma link do opcji resetowania, gdzie skorzysta z hasła wygenerowanego przez system, lub ustawi własne.

Oprócz tego wydanie to zawiera kilka pomniejszych zmian – strony mają domyślnie wyłączone komentarze, bo dyskusje są prowadzone raczej pod wpisami (oczywiście komentarze dla stron wciąż można włączyć), dodano przycisk umożliwiający szybsze przechodzenie do opcji personalizacji, a także poprawiono wyświetlanie list ustawień w panelu admiracyjnym. Aktualizację do najnowszej wersji możecie wykonać z poziomu ustawień Wordpressa. Jeżeli zamierzacie stworzyć własną stronę od podstaw, po odpowiednie pliki odsyłamy na oficjalne strony projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)