WordPress na VPS-ie z OVH: taniej i wydajniej niż hosting współdzielony

WordPress na VPS-ie z OVH: taniej i wydajniej niż hosting współdzielony

WordPress na VPS-ie z OVH: taniej i wydajniej niż hosting współdzielony
31.07.2017 12:22, aktualizacja: 22.05.2018 13:39

Przez całe lata popularne usługi hostingowe były podzielone wjasny sposób: hosting współdzielony dla tych, którym wystarczyprosta strona internetowa, wirtualne serwery prywatne (VPS) dla tych,którzy potrzebują czegoś więcej (np. prowadzą sklepinternetowy). Sami dostawcy takich usług pilnowali podziału poprzezcennik: konta VPS były wielokrotnie droższe od kont współdzielonegohostingu, wymagały też od klienta wyższych umiejętnościtechnicznych. A co się dzieje, jeśli bariera ceny i kompetencjitechnicznych zniknie? Czy można powiedzieć, że VPS jest dlakażdego? Dostaliśmy do testów taki właśnie wirtualny serwerprywatny firmy OVH, który zarówno pod względem ceny, jak iłatwości obsługi rywalizuje z współdzielonym hostingiemkonkurencji.

Większość klientów firm hostingowych nie bawi się już wsamodzielne pisanie stron internetowych. Instalujemy gotowe systemyzarządzania treścią, najczęściej WordPressa, do tego darmowąlub płatną skórkę z biblioteki „gotowców”, zestawzapewniających podstawowe funkcjonalności modułów – i w ciągukilku godzin spędzonych głównie na personalizacji, mamy działającąstronę. Kierując się tym założeniem postanowiliśmy sprawdzić,jak wygląda uruchomienie i korzystanie z WordPressa dla zwykłegoklienta, który zdecyduje się kupić VPS w OVH.

Zdecydowaliśmy się wybrać najtańszy z obecnie dostępnejoferty wirtualnych serwerów prywatnych francuskiej firmy – VPS SSD1. Uruchamiany na bazie chmurowej platformy OpenStack zapewniaklientowi jeden wirtualny rdzeń procesora taktowany 2,4 GHz, 2 GBRAM i 10 GB pamięci masowej na dysku SSD – w cenie 11,99 zł nettomiesięcznie (143,88 zł netto rocznie). Przy zakupie usług na okres 6 lub 12 miesięcy można liczyć na rabat.

Specyfikacja Oferowany przez OVH wirtualny serwer prywatny VPS SSD 1 działa na maszynach kolokowanych w centrum danych w Warszawie. Fizyczne serwery wykorzystują ośmiordzeniowe, szesnastowątkowe procesory Intel Xeon E5-2630 v3, taktowane zegarem 2,4 GHz. Na każdy VPS przypada 1 wirtualny rdzeń, 2 GB RAM oraz pamięć masowa SSD 10 GB spięta w konfiguracji RAID 1+0. Dostępne są też konfiguracje VPS SSD 2 (z 1 wirtualnym rdzeniem, 4 GB RAM i SSD 20 GB) oraz VPS SSD 3 (z 2 wirtualnymi rdzeniami, 8 GB RAM i SSD 40 GB). Wszystkie VPS mają dostęp do łącza sieciowego 100 Mb/s, bez ograniczeń transferu.

Niezła cena, biorąc pod uwagę to, że liderzy polskiego rynkuhostingowego wciąż potrafią zaoferować konta w hostinguwspółdzielonym kosztujące od 300 (za 50 GB powierzchni dyskowej)do 1200 zł (2 TB powierzchni dyskowej) rocznie. Za mało miejsca naVPS-ie? No cóż, zawsze można dokupić w chmurze OVH dodatkowepakiety pamięci masowej – od 50 GB (+240 zł rocznie) do 500 GB(+1440 zł rocznie). W drugą stronę to nie działa. W oferciehostingu współdzielonego liderów rynku nie znaleźliśmy opcjipowiększenia ilości dostępnej pamięci operacyjnej czy wydajnościprocesora.

(Re)instalacja

Użytkownik współdzielonego hostingu oczekuje prostego w użyciupanelu administracyjnego, w którym już nie tylko wyklika niezbędneustawienia konta, ale wręcz zainstaluje całą, już skonfigurowanądo działania aplikację. W wypadku nowych VPS-ów OVH sytuacjawygląda bardzo podobnie. Intuicyjny panel sterowania, dostępny podzakładką Dedykowany menedżera v6 OVH, pozwala na zarządzaniekontem i konfiguracją domen, a także samym wirtualnym serwerem.

Panel sterowania dla wirtualnych serwerów prywatnych w OVH
Panel sterowania dla wirtualnych serwerów prywatnych w OVH

Mamy więc funkcje resetowania hasła, restartowania VPS,reinstalacji VPS, odnowienia serwera, zmiany właściciela,monitoringu, zmiany planu hostingowego, uruchomienia tryburatunkowego i zarządzania kontaktami technicznymi, administracyjnymii księgowymi dla usługi. Jest tu też jeszcze funkcja wywołaniaterminala do serwerowej instancji w oknie przeglądarki. Wygląda toładnie, ale nie jest zbyt wygodne, o wiele lepiej połączyć sięnormalnie po ssh z poziomu konsoli.

Połączenie z konsolą serwera bezpośrednio w przeglądarce
Połączenie z konsolą serwera bezpośrednio w przeglądarce

Domyślnie uruchomiony VPS będzie pracował pod kontrolą Debiana9. Instalacja WordPressa na tej platformie nie jest niczym trudnym,ale czy naprawdę musimy robić to ręcznie? Nie musimy. Wystarczy wpanelu sterowania wybrać opcję Reinstalacja serwera VPS i tam zlisty dostępnych systemów operacyjnych wybrać dostępny na końcuWordpress (64-bit). To gotowa do pracy instancja na bazie Debiana 8,z preinstalowanym środowiskiem uruchomieniowym dla tego popularnegoCMS-a.

Wybór obrazu, z którego zostanie zainstalowany VPS
Wybór obrazu, z którego zostanie zainstalowany VPS

Reinstalacja zajmuje kilka minut, po których otrzymamy mailowepowiadomienie z adresami IP, nazwą serwera, losowo wygenerowanymhasłem roota, hasłem administratora MySQL, hasłem aplikacjiphpMyAdmin i hasłem administratora WordPressa. To wszystko jest jużgotowe do pracy, więc wystarczy wejść nahttp://vps[numer].ovh.net/wp-admin/, by uzyskać dostęp do znajomegopanelu logowania WordPressa.

Panelu logowania, a nie panelu instalacji – gdyż oferowanyobraz maszyny przynosi WordPressa już całkowicie skonfigurowanego.Nie musimy więc przechodzić nawet tej 5-minutowej proceduryinstalacyjnej, którą szczycą się deweloperzy tego CMS-a.Pozostaje nam więc albo przenieść gotową instancję z innegoserwera (polecamy do tego wtyczkę Duplicator),albo wziąć się za konfigurację nowej witryny z Kokpitu. Z tym jużkażdy użytkownik WordPressa powinien sobie poradzić.

Czy warto jednak kombinować z WordPressem na własnym wirtualnymserwerze? Przecież nakłada to na nas dodatkowe obowiązki. Nawspółdzielonym hostingu hoster robi wszystko za nas, a tutaj musimysami zadbać choćby o regularne aktualizowanie oprogramowania czyrobienie kopii zapasowych. To pierwsze nie jest trudne (wystarczyapt-get update && apt-get upgrade), to drugie sprowadza siędo wyklikania opcji backupu w panelu sterowania OVH.

Wyścigi serwerów

Nawet taki jednak dodatkowy wysiłek może usprawiedliwić tylkokonkretna korzyść. Mając VPS-a, nawet tak taniego VPS-a jaktestowana przez nas usługa, liczymy przecież na konkretny wzrostwydajności. Czy taki otrzymamy?

Przetestowaliśmy naszą instancję WordPressa, przekształcającwpierw pustą witrynę w wypchanego treścią bloga za pomocąwtyczki FakerPress.Kilka kliknięć i witryna ze szkieletu przemienia się w miejscetętniące życiem, pełne wpisów ze zdjęciami, użytkowników iich komentarzy.

Wygenerowana witryna testowa na WordPressie
Wygenerowana witryna testowa na WordPressie

Dla porównania, uruchomiliśmy też WordPressa na zwykłymwspółdzielonym hostingu w OVH. Trzeba podkreślić, że w tychkontach współdzielonego hostingu (Personal 100) wykorzystywana jestalternatywna implementacja protokołu FastCGI, czyli FPM,szybki menedżer procesów znacznie przyspieszający komunikacjęprogramów z serwerem, szczególnie na stronach o dużym obciążeniu.Tymczasem domyślny obraz WordPressa na testowanym VPS-iewykorzystuje zwykłe FastCGI. Zainteresowani mogą oczywiściezwiększyć wydajność WordPressa na VPS-ie, instalując i konfigurując tęalternatywną implementację.

Test obu platform zaczęliśmy odwtyczki WPPerformanceTester.Przeprowadza ona testy funkcji matematycznych, operacji na łańcuchach,pętli, okresów warunkowych i operacji bazodanowych, pozwala teżsprawdzić, jak serwer spisuje się na tle uśrednionych wynikówkonkurencji.

Obraz

Wynik benchmarku na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Tak,serwer na którym działa wpółdzielony hosting okazał się szybszyod testowanego VPS-a praktycznie w każdej operacji (poza komunikacjąz bazą danych). Łatwo to jednak zrozumieć: VPS ma limitowaną, alezawsze gwarantowaną moc obliczeniową, tymczasem kontawspółdzielonego hostingu, utrzymywane na znacznie mocniejszymserwerze, mogą chwilowo wykorzystać większą szczytową moc – iszybciej wykonać testy.

Wydajność VPS SSD 1 z OVH na tle konkurencji (czas w sekundach, mniej to lepiej)
Wydajność VPS SSD 1 z OVH na tle konkurencji (czas w sekundach, mniej to lepiej)

Gdy przychodzi do testu wydajności samego WordPressa, widać, żetestowany VPS oferuje przy takim obciążeniu roboczym w praktyceponad dwukrotnie większą wydajność od konta współdzielonego.

Obraz
Obraz

Wydajność i dostępność Mieliśmy już okazję kilka lat temu korzystać z VPS-ów w ofercie OVH, wtedy jednak mimo niezłych cen, wydajnością te wirtualne serwery nie porażały. Co się więc stało? Tak dobre wyniki to najprawdopodobniej konsekwencja zastosowania nowej platformy sprzętowej. Tamte stare VPS-y działały na fizycznych serwerach z ośmiordzeniowymi Opteronami 4386, taktowanymi zegarem 3,1 GHz. Zastąpienie ich Xeonami E5v3, mimo niższej częstotliwości zegara (2,4 GHz), przyniosło znaczący wzrost wydajności: przeprowadzone przez OVH testy za pomocą zestawu benchmarków Phoronixa pokazują przyspieszenie od 57% w teście OpenSSL do 198% w teście webserwera nginx. Temu znaczącemu wzrostowi wydajności towarzyszy znaczący wzrost wydajności na wat: wykonane w litografii 22 nm Xeony oferują, w zależności od obciążenia roboczego, wynik nawet pięciokrotnie lepszy od starszych, wykonanych w litografii 32 nm Opteronów. Koszt inwestycji w nową platformę zwróci się więc za sprawą niższych kosztów utrzymania serwerów oraz możliwości uruchomienia na nich większej liczby maszyn wirtualnych. Wykorzystywana przez OVH platforma chmurowa OpenStack jest przecież optymalizowana pod kątem intelowskiego HyperThreadingu, pozwalając na ośmiordzeniowym Xeonie uruchomić 16 wirtualnych rdzeni, a co za tym idzie, 16 VPS-ów.

Szybkość ładowania strony

Jak to się ma do szybkości działania strony z perspektywyużytkownika? Przetestowaliśmy naszą testową witrynę zapomocą popularnego narzędzia Gtmetrix. Warto przypomnieć, że tocałkowicie niezoptymalizowana witryna, wygenerowana automatycznie.Dla lokalizacji Londyn i przeglądarki Chrome uzyskaliśmy czasładowania 1 sekunda – nieźle, jak na rozmiar 531 KB i 27przeprowadzonych żądań HTTP. Dla porównania, załadowanie kopiitej strony ze współdzielonego hostingu zajęło 1,4 sekundy.

Obraz

Drugi test, przeprowadzony za pomocą narzędzia Royal Pingdom(lokalizacja: Szwecja) pokazuje porównywalne wyniki. Stronahostowana na VPS-ie została wczytana w 625 ms. Ta sama strona zewspółdzielonego hostingu była pobierana 906 ms.

Lokalizacja Trzeba podkreślić, że dla klientów z Polski czasy dostępu dostępu do strony będą jeszcze lepsze – w domyślnej konfiguracji VPS SSD 1 serwuje strony z warszawskiego centrum danych, choć zainteresowani mogą wybrać też lokalizacje we Francji lub Kanadzie.

Finalny test dotyczy zachowania hostowanej strony pod dużym obciążeniem. Wykorzystaliśmy aplikację loader.io, aby wygenerować taki nagły skok zainteresowania witryną – w ciągu minuty próbuje odwiedzić ją stu użytkowników. Jak widać, hosting współdzielony nie miał tutaj szans.

VPS SSD 1: >100 klientów w ciągu minuty – stabilne czasy odpowiedzi
VPS SSD 1: >100 klientów w ciągu minuty – stabilne czasy odpowiedzi
Hosting współdzielony Personal 100: >100 klientów w ciągu minuty, po kilkunastu sekundach serwer był już przeciążony
Hosting współdzielony Personal 100: >100 klientów w ciągu minuty, po kilkunastu sekundach serwer był już przeciążony

Te wyniki są istotne szczególnie dla wszystkich tych, którzyprowadzą sklepy internetowe na współdzielonych hostingach. W erzecoraz bardziej kapryśnych klientów, którzy gotowi są porzucićsklepowy koszyk z byle powodu, i których cierpliwości w oczekiwaniuna załadowanie strony lepiej nie testować, wydajność ma kluczoweznaczenie. A jeśli przypomnimy sobie, że czas ładowania stronyjest ważnym sygnałem SEO dla algorytmów rankingowych wyszukiwarkiGoogle – to już w ogóle nie ma nad czym się zastanawiać.

Jeśli tylko gotowi jesteśmy na dodatkowe obowiązki związane zutrzymaniem wirtualnego serwera prywatnego, to OVH maznakomitą ofertę: konkurencyjną cenowo, wydajnościowo iprogramistycznie, szczególnie w porównaniu do usług oferowanych przez innych, mniejzaawansowanych technicznie hosterów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)