Współtwórca Google zawiedziony postawą Microsoftu w Chinach

Współtwórca Google zawiedziony postawą Microsoftu w Chinach

Wojciech Cybulski
24.03.2010 23:16

Sergey Brin - współtwórca Google zajmujący w korporacji stanowisko prezesa ds. technologii - zaapelował do władz USA, by zajęły się kwestią cenzury sieci w Chinach i nadały sprawie wysoki priorytet. Brin oczekuje, że amerykańskie firmy przy poparciu rządu federalnego wywrą presję na Pekin, by zmusić chińskie władze do respektowania praw człowieka - czytamy w dzisiejszym The Guardian.

Współtwórca najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej wyraził przekonanie, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie informacja staje się cennym dobrem a jej nieskrępowany obieg jest podstawą handlu. Chińskie prawo stwarza na tym polu wiele ograniczeń, które w z konsekwencji tworzą bariery biznesowe. Brin przyznał, że uruchomienie w Chinach ocenzurowanej wersji Google było błędem. Wielkie korporacje powinny w swoich działaniach uwzględniać także inne kwestie poza maksymalizacją zysków - dodał.

Zdaniem Brina amerykańskie firmy nie powinny przyczyniać się do łamania praw człowieka w takich krajach jak Chiny czy Iran. Współtwórca Google stwierdził również, że korporacje o globalnym zasięgu muszą bacznie przyglądać się temu, w jakich celach wykorzystywane są ich produkty. Sergey skrytykował w tym miejscu firmę Cisco, której produkty są stosowane w systemie tzw. Great Firewall oraz Microsoft, który przez cały okres swojej obecności na chińskim rynku bardzo skwapliwie wypełniał wszelkie "zalecenia" władz w Pekinie.

Sergey ma nadzieję, że z czasem system polityczny Chin rozwinie się na tyle, by Google mógł ponownie zaangażować się w działalność w tym kraju. Do tego czasu Brin proponuje, by firmy takie jak Google działały na rynku Państwa Środka świadcząc swoje usługi z terytorium innych krajów, które nie stosują cenzury Sieci. Więcej na ten temat można przeczytać (i posłuchać) w wywiadzie opublikowanym w serwisie internetowym The Guardian.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)