Wszystkie systemy Microsoftu zostaną połączone w jeden, działający na każdym ekranie

Strona głównaWszystkie systemy Microsoftu zostaną połączone w jeden, działający na każdym ekranie
23.07.2014 08:20
Wszystkie systemy Microsoftu zostaną połączone w jeden, działający na każdym ekranie

Satya Nadella potwierdził przypuszczenia, jakoby Microsoft planował połączyć swoje systemy w jedną platformę. Pierwszym tego zwiastunem jest wprowadzenie Universal Windows Apps, czyli aplikacji, które działać mogą zarówno na Windows Phone, jak i Windows 8.1 w trybie Modern czy na Xboksie. Zmiany pójdą jeszcze dalej.

Aplikacje to tylko wierzchołek góry lodowej. W planie jest połączenie systemów operacyjnych w jeden. Nadella, podczas wczorajszej konferencji prasowej, oprócz niezbyt imponujących wyników finansowych (duży przychód, mały zysk), mówił także o planach stworzenia systemu operacyjnego, który poradzi sobie na ekranie dowolnego rozmiaru – od telefonu po telewizor 4K. Kolejna wersja Windows będzie więc wywodzić się z trzech systemów operacyjnych.

350110511616255937
350110511616321473

CEO Microsoftu zaznaczył także, że w przeszłości nad każdą wersją systemu pracował inny zespół, ale teraz sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Obecnie Microsoft ma jeden zespół deweloperów i wspólną architekturę dla różnych systemów, dzięki czemu możliwe było stworzenie Universal Apps. W planach jest również ujednolicenie sklepów z oprogramowaniem i platform deweloperskich dla Windows na telefonach, tabletach, laptopach i konsolach. Jaki będzie to miało wpływ na gry dla Xboksa i PC, na razie nie wiadomo.

Oczywiście nie mamy co liczyć na to, że Microsoft zrezygnuje ze sprzedaży różnych edycji swojego systemu. Firma nie byłaby sobą, gdyby zrezygnowała z podziału, nie miałoby to też większego sensu. Na rynku więc będą dostępne między innymi różniące się ceną i możliwościami systemy Windows Pro, Windows Enterprise i tania wersja dla niedużych tabletów, mocno związana z Bingiem, którą zobaczymy pod koniec roku. Wszystkie będą bazować na tej samej podstawie, ale każdy będzie wyglądał nieco inaczej.

Nowe podejście jest zupełnie inne od tego, co reprezentują konkurenci. Google i Apple dążą raczej do powiązania swoich produktów w jednym, spójnym ekosystemie i tak samo działał Microsoft za czasów Steve'a Ballmera. Wygląda jednak na to, że czasy systemowego pluralizmu, osobnych sklepów dla każdego z nich i nieprzenośnych aplikacji powoli dobiegają końca. Nadchodzą za to złote lata dla deweloperów, których dzieła będą docierać do szerszego grona odbiorców.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)