Wszystko o podatkach w jednym miejscu – Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy

Strona głównaWszystko o podatkach w jednym miejscu – Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy
21.08.2014 09:06

Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy. Projekt ma wspierać podatników w prawidłowym wypełnianiu wszelkich obowiązków podatkowych i w jednym miejscu zbiera wszelkie przydatne informacje na temat deklaracji, terminów i obowiązków. Portal jest częścią serwisu finanse.mf.gov.pl.

bDTTQpPF
350111460199917001

Portal będzie składał się z dwóch części. W ogólnodostępnej znajdziemy bazę wiedzy dotyczącą poszczególnych podatków, wiadomości o podatkach i zmianach w sposobie rozliczania, kalendarz z ważnymi terminami, kalkulatory oraz wyszukiwarkę podatników VAT, SIP i OPP, organizacji pożytku publicznego, a także adresów izb i urzędów podatkowych i celnych. Za pośrednictwem portalu będzie także możliwe złożenie deklaracji przez Internet (e-Deklaracje). Znajdziemy tu również całą kolekcję formularzy, zarówno pustych do wydrukowania i wypełnienia na papierze, jak i interaktywnych do wypełniania na komputerze. Niestety instrukcje są żywcem przekopiowane z biuletynów informacyjnych – szkoda, bo podatnikom brakuje przede wszystkim przystępnie napisanych informacji o tym, od czego płacimy podatek i jak go obliczyć.

Docelowo portal ma zawierać także część zamkniętą, dostępną po zalogowaniu. Będzie ona stanowić bezpieczny kanał komunikacji z organami podatkowymi dla każdego podatnika. Będzie więc można przesłać deklarację drogą elektroniczną oraz składać i odbierać pisma z organów podatkowych. Będzie można także sprawdzić status swojej sprawy i przeglądać historię korespondencji.

Infrastruktura e-Usług Resortu Finansów

Portal Podatkowy to pierwszy etap wdrażania zupełnie nowego systemu administracji podatkowej. Resort podkreśla, że stara się wyjść naprzeciw obywatelom. Z czasem możemy spodziewać się jego rozbudowy i kolejnych usprawnień, dzięki którym składanie deklaracji podatkowych będzie nieco mniej bolesne, a komunikacja z urzędami bardziej godna zaufania i mniej czasochłonna. W planie jest oczywiście umożliwienie wykonywania tych działań z poziomu urządzeń mobilnych. Rozwojowi usług towarzyszy oczywiście rozbudowa infrastruktury, w tym budowa nowoczesnego centrum przetwarzania danych w Radomiu.

Udostępnij:
bDTTQpQD