„Wycofajcie polskich najemników z Ukrainy!” – atak KiberBerkutu na strony giełdy i Prezydenta

„Wycofajcie polskich najemników z Ukrainy!” – atak KiberBerkutu na strony giełdy i Prezydenta14.08.2014 15:42

KiberBerkut – organizacja prorosyjskich haktywistywów z Ukrainy– do tej pory zajmował się głównie przeprowadzaniem zmasowanychataków DDoS na witryny internetowe ukraińskiego rządu i firm,które wspierają operację antyterrorystyczną na wschodzie tegokraju. Dzisiaj członkowie KiberBerkutu pokazali, że granice wInternecie są kwestią kompletnie umowną, atakując witryny wPolsce. Ich celem stał się strony Prezydenta RP i Giełdy PapierówWartościowych.

Sięgający w swojej ideologii do założeń Anonymous członkowieKiberBerkutu uaktywnili się po rozwiązaniu specjalnej jednostkiukraińskiej milicji Berkut, deklarując, że walczyć będą zneofaszyzmem i nacjonalizmem, cechującym ich zdaniem nowe władze wKijowie. To właśnie KiberBerkut zdołał ujawnić nagrania rozmówtelefonicznych byłej premier Julii Tymoszenko, korespondencjiamerykańskiego ambasadora na Ukrainie czy listy dezerterów zukraińskiego wojska, przeprowadzał też operacje blokowaniatelefonów komórkowych ministrów ukraińskiego rządu czyudostępniania klipów wideo, które zostały zakazane na YouTube.

350111263722006465

Przeprowadzony około południa atak na polskie strony przyniósłoczekiwane rezultaty – strony GPW.pl i Prezydent.pl przestałydziałać. O ile dostępność witryny Giełdy udało się przywrócićokoło 14, to strona prezydencka wciąż jest niedostępna. Wraz zatakiem na oficjalnej stronietej organizacji pojawiło się (napisane po rosyjsku) oświadczenie,wyjaśniające powody ataku. Oto jego tłumaczenie:

Już od czterech miesięcy kijowska junta dokonuje ludobójstwa naludności południowo-wschodniej Ukrainy. Jednym ze sponsorówukraińskiego faszyzmu jest polskie państwo. Rządzący Polskąwtrącają się w sprawy drugiego kraju, nie licząc się ani zinteresami swoich obywateli, ani z ich życiem.

Nasz zachodni sąsiad na rozkaz z Waszyngtonu zapewniłpolityczne, dyplomatyczne i wojskowe wsparcie nacjonalistom ioligarchom, którzy niszczą Ukrainę. Poza tym należąca dopolskiego ministra spraw wewnętrznych B. Sienkiewicza firmamilitarna ASBS Othago prowadzi działania na terenie Ukrainy. Narękach tych ludzi jest krew matek, dzieci i starców. Sienkiewiczjest przestępcą wojennym!

Dzisiaj nasza CyberArmia zaatakowała polityczne i finansowe celew Polsce – strony prezydenta i giełdy. KiberBerkut domaga się wimieniu narodu ukraińskiego wycofania polskich najemników z Ukrainyi zaprzestania pomocy faszystom.

Jesteśmy KiberBerkut! Nie zapominamy! Nie przebaczamy!

Oficjalne stanowisko polskich władz w kwestii ataku nie jest tuznane. Kancelaria Prezydenta stwierdziła jednynie, że są problemytechniczne z funkcjonowaniem strony prezydent.pl, którymprzeciwdziała firma zewnętrzna, zajmująca się prezydenckąwitryną. Komunikatu ukraińskich haktywistów nie skomentowano.

Aktualizacja

Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, zapytany w TVP Info o atak na strony prezydenta i giełdy stwierdził: Nie przywiązywałbym do tego większej wagi, bo to był stosunkowo niewielki incydent. Dotyczył stron zewnętrznych, nie zostały zaatakowane wewnętrzne części całej infrastruktury informatycznej giełdy, czy rządowych stron, czy w tym przypadku stron prezydenckich. Zapewnił następnie, że sprawa będzie wyjaśniana do końca, gdyż jest to niewątpliwie ingerencja na naszym terytorium i jest badana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Minister nie uważa, by był to akt cyberwojny, Cyberwojna a te incydenty to są jednak dwie różne rzeczy. Cyberwojna jest wtedy, kiedy atakuje się infrastrukturę krytyczną, kiedy dochodzi do uderzenia w sektor energetyczny, bankowy, kiedy dochodzi do paraliżu działań państwa – stwierdził.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)