Wykopowicze spiracili Chomika, czyli jak pobierać pliki bez opłat za transfer

Wykopowicze spiracili Chomika, czyli jak pobierać pliki bez opłat za transfer
11.01.2017 16:05
Wykopowicze spiracili Chomika, czyli jak pobierać pliki bez opłat za transfer

Jedna z popularniejszych w naszym kraju strona do wymiany wszelkiej maści plików – internetowy dysk Chomikuj.pl, pozwala na pobieranie większych plików dopiero po uiszczeniu opłaty. Sposobów zapłaty jest wiele, zaś same koszta nie są przesadnie wysokie: w przypadku jednorazowych doładowań konta, jeden gigabajt transferu kosztować może niewiele ponad złotówkę.

Jak się okazuje, taka oferta nie zaspokoiła potrzeb jednego z użytkowników serwisu wykop.pl, który stworzył własny skrypt pozwalający pobierać pliki z Chomika z pominięciem konieczności zapłaty, a co więcej – z maksymalną szybkością. W tym celu uruchomił stronę, która pobiera dane bezpośrednio z serwerów Chomika, omijając jednak etap weryfikacji użytkownika i odliczenia odpowiedniego transferu z jego konta. Pojedynczy plik nie może ważyć przy tym więcej niż 1 GB.

Wychodzi jednak na to, że zainteresowanie opisywanym projektem przerosło oczekiwania jego twórcy. Już w pierwszych chwilach od kiedy serwis został uruchomiony, strona została zablokowana z powodu wyczerpania transferu w hostingu, w którym wykupione zostało miejsce. Serwer zmieniono na inny z lepszymi parametrami, ale mimo to nie zaspokaja on potrzeb licznie łączących się ze stroną użytkowników. Trzeba przy tym przyznać, iż problem najpewniej nie leży wyłącznie w liczbie połączeń – początkowo serwer zgłaszał problemy już przy ok. 80 jednoczesnych wyświetleniach strony.

Twórca strony chwali się statystykami z pierwszych chwil jej działania
Twórca strony chwali się statystykami z pierwszych chwil jej działania

Na wykopie rozwinęła się interesująca dyskusja, w której najczęściej poruszaną kwestią jest legalność takiego rozwiązania. Twórca uważa, że jego skrypt nie narusza żadnych zasad, a właściciele serwisu Chomikuj.pl mogą przyczepić się jedynie do nazwy jego strony chomikuj-pobieranie.net.

W chwili tworzenia niniejszego tekstu, strona ponownie nie działa z powodu przeciążenia. Na wykopie jednak sugeruje się, że szybko wróci do pełnej sprawności. Pozostaje tylko śledzić dalszy rozwój tego projektu i oczekiwać na ewentualny odzew zarządu Chomika.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)