Wyścig na teraflopsy: Microsoft wyda nowego Xboksa One z potężniejszym GPU

Wyścig na teraflopsy: Microsoft wyda nowego Xboksa One z potężniejszym GPU25.05.2016 23:48
Wyścig na teraflopsy: Microsoft wyda nowego Xboksa One z potężniejszym GPU

To już nie konsole, to po prostu pozamykane, trochę zoptymalizowane pecety. Niekonsolowy jest też już model biznesowy – co kilka lat nowy model i zachowana wsteczna kompatybilność z wcześniej wydanymi tytułami, zupełnie jak na PC. Nie dotyczy to tylko Sony. Microsoft zdecydował pójść drogą wskazaną przez japońskiego konkurenta i wyda nie jedną, lecz dwie nowe wersje Xboksa One, które już pod względem specyfikacji Xboksem One nie będzie.

Pierwszy z nowych modeli, wersja Slim, pokazany ma zostać podczas tegorocznych targów E3 – i jak wieść niesie, będzie o 40% mniejszy i zapewni wsparcie rozdzielczości 4K. Zapewne chodzi tu jedynie o odtwarzanie wideo, nie o granie w 4K.

350177678344873921

Kolejny model, planowany na 2017 rok pod nazwą kodową Scorpio, zapowiada się znacznie ciekawiej. Przede wszystkim przyniesie wielokrotnie wyższą wydajność. Nowe GPU będzie w stanie obsłużyć gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift i granie w rozdzielczościach 4K. Microsoft celuje w osiągnięcie mocy obliczeniowej na poziomie 6 TFLOPS. Dziś szczytowa moc Xboksa One to ok. 1,32 TFLOPS, PlayStation 4 osiąga 1,84 TFLOPS, zaś PlayStation 4 Neo ma uzyskać ok. 4 TFLOPS. Dla porównania, najnowsza flagowa karta Nvidii, GeForce GTX 1080 osiąga 9 TFLOPS.

W środku Scorpio znaleźć mamy dysk twardy 2 TB. Niestety nic nie słychać o ulepszeniu przepustowości I/O, więc spodziewajcie się mozolnego ładowania ogromnych tekstur do rozdzielczości 4K z niezbyt szybkiego dysku twardego po niezbyt szybkiej magistrali. Poza mocniejszym GPU (oczywiście wyprodukowanym przez AMD, w architekturze GCN) nic się nie zmieni – chodzi o zachowanie kompatybilności ze wszystkimi wcześniej wydanymi tytułami na Xboksa One.

Co na to wszystko Sony, i jak będzie wyglądał Slim, przekonamy się już niebawem, 13 czerwca, podczas konferencji E3.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)