Wyścig na teraflopsy: Microsoft wyda nowego Xboksa One z potężniejszym GPU

Wyścig na teraflopsy: Microsoft wyda nowego Xboksa One z potężniejszym GPU

25.05.2016 23:48, aktual.: 27.05.2016 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To już nie konsole, to po prostu pozamykane, trochę zoptymalizowane pecety. Niekonsolowy jest też już model biznesowy – co kilka lat nowy model i zachowana wsteczna kompatybilność z wcześniej wydanymi tytułami, zupełnie jak na PC. Nie dotyczy to tylko Sony. Microsoft zdecydował pójść drogą wskazaną przez japońskiego konkurenta i wyda nie jedną, lecz dwie nowe wersje Xboksa One, które już pod względem specyfikacji Xboksem One nie będzie.

Pierwszy z nowych modeli, wersja Slim, pokazany ma zostać podczas tegorocznych targów E3 – i jak wieść niesie, będzie o 40% mniejszy i zapewni wsparcie rozdzielczości 4K. Zapewne chodzi tu jedynie o odtwarzanie wideo, nie o granie w 4K.

Obraz

Kolejny model, planowany na 2017 rok pod nazwą kodową Scorpio, zapowiada się znacznie ciekawiej. Przede wszystkim przyniesie wielokrotnie wyższą wydajność. Nowe GPU będzie w stanie obsłużyć gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift i granie w rozdzielczościach 4K. Microsoft celuje w osiągnięcie mocy obliczeniowej na poziomie 6 TFLOPS. Dziś szczytowa moc Xboksa One to ok. 1,32 TFLOPS, PlayStation 4 osiąga 1,84 TFLOPS, zaś PlayStation 4 Neo ma uzyskać ok. 4 TFLOPS. Dla porównania, najnowsza flagowa karta Nvidii, GeForce GTX 1080 osiąga 9 TFLOPS.

W środku Scorpio znaleźć mamy dysk twardy 2 TB. Niestety nic nie słychać o ulepszeniu przepustowości I/O, więc spodziewajcie się mozolnego ładowania ogromnych tekstur do rozdzielczości 4K z niezbyt szybkiego dysku twardego po niezbyt szybkiej magistrali. Poza mocniejszym GPU (oczywiście wyprodukowanym przez AMD, w architekturze GCN) nic się nie zmieni – chodzi o zachowanie kompatybilności ze wszystkimi wcześniej wydanymi tytułami na Xboksa One.

Co na to wszystko Sony, i jak będzie wyglądał Slim, przekonamy się już niebawem, 13 czerwca, podczas konferencji E3.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)