Wystarczyło kupić ten sprzęt. Policja sama już zapuka do twoich drzwi

Wystarczyło kupić ten sprzęt. Policja sama już zapuka do twoich drzwi

EVGA RTX 3090
EVGA RTX 3090
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Przemysław Juraszek
05.11.2021 14:07

Firma EVGA poinformowała na swoim forum, że z końcem października została skradziona ciężarówka z kartami graficznymi Nvidia GeForce z serii RTX 30XX.

Zuchwali złodzieje przechwycili łup podczas trasy z San Francisco do centrum dystrybucyjnego położonego w południowej Kalifornii. Jak widać napady na konwojentów dostarczających pieniądze do bankomatów to już przeszłość. Karty graficzne są teraz porównywalnie warte, a przynajmniej na razie ich transporty nie mają uzbrojonej eskorty.

Transport zawierał karty graficzne GeForce RTX serii 30XX o wartości katalogowej od 329,99 USD aż do 1959,99 USD. Wskazuje to, że na pokładzie były zarówno podstawowe jak i flagowe modele pokroju RTX-a 3090. Warto też zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach katalogowe ceny mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

W USA realne ceny RTX-ów 3090 przekraczają 3 tys. USD, a w Europie nawet 4 tys. EUR. Można domniemywać, że skradzione karty graficzne trafią raczej do górników kryptowalut, niż zostaną sprzedane na rynku. Jeśli jednak szał na kryptowaluty się skończy w ciągu najbliższych 2 lat, to te RTX-y mogą ostatecznie wylądować na rynku wtórnym.

Wtedy może się okazać, ze karta graficzna mająca np. jeszcze rok gwarancji faktycznie nie będzie jej mieć. Powodem jest to, że EVGA zastrzegła wszystkie numery seryjne skradzionych kart, uniemożliwiając ich rejestrację. Firma uruchomiła też stronę pozwalającą na sprawdzenie statusu gwarancji.

Ponadto, podobnie jak w Polsce, nieumyślny zakup kradzionej rzeczy (tzw. paserstwo) również jest karane na terenie USA, więc polowanie na używki w cenach niższych od ogółu to duże ryzyko.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)