Wystarczy spreparowany plik JPEG do przejęcia kontroli nad Windows Server

Wystarczy spreparowany plik JPEG do przejęcia kontroli nad Windows Server

Wystarczy spreparowany plik JPEG do przejęcia kontroli nad Windows Server
Redakcja
20.04.2015 14:49, aktualizacja: 20.04.2015 17:10

Wystarczy jeden odpowiednio spreparowany plik graficzny, aby przejąć kontrolę nad serwerem z zainstalowanym systemem Windows Server. W wyniku odpowiedniego zabiegu serwer wykonuje dodatkowe dane zawarte w pliku. Odkrywca błędu przygotował film obrazujący moment ataku.

Za znalezienie tej luki odpowiada Marcus Murray z firmy TrueSec, który jest specjalistą od bezpieczeństwa, który przeprowadza m.in. testy penetracyjne. Przykładowy atak został pokazany podczas konferencji RSA w San Francisco, kiedy to Murray uzyskał nieautoryzowany dostęp do serwera jednej z amerykańskich agencji rządowych. Wprowadził on dodatkowe, szkodliwe dane do opcjonalnych atrybutów pliku JPEG (a dokładniej danych Exif), a następnie przesłał na serwer używając mechanizmu do wgrywania obrazków. Serwer webowy wykonał jego kod, pozwolił na uruchomienie wiersza poleceń i trojana RAT, oraz uzyskanie uprawnień do przejęcia kontroli nad systemem.

W efekcie tego ataku możliwe jest następnie przejęcie innych składników serwera, w tym kontrolera domeny, a więc całej sieci. Co za tym idzie, atakujący może np. podsłuchiwać ruch, a także instalować złośliwego oprogramowania. Błąd polega na niewystarczającym sprawdzaniu danych pochodzących od użytkowników: wiele z portali w ogóle nie analizuje plików, inne sprawdzają jedynie rozszerzenie, a jeszcze inne tylko dane meta. Serwer natomiast nie chroni przed tego typu zagrożeniami. Do ataku został wykorzystany m.in. pakiet Metasploit służący do wykonywania testów penetracyjnych i łamania zabezpieczeń.

Dla swoistej równowagi dodajmy, że w Internecie aż roi się od niepoprawnie napisanych poradników dotyczących uruchamiania serwera nginx z obsługą PHP na serwerze Linux. W tym przypadku nieprawidłowa konfiguracja pozwala na uruchamianie dowolnego pliku za pomocą PHP poprzez jedynie niewielką modyfikację oryginalnego adresu. Pamiętajmy więc zarówno o filtrowaniu wszystkich danych od użytkowników, jak i odpowiedniej konfiguracji serwera webowego.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)