Wyszukiwanie na podstawie obrazów udoskonalone - co nowego w Google Goggles?

Wyszukiwanie na podstawie obrazów udoskonalone - co nowego w Google Goggles?

Wojciech Cybulski
08.12.2011 17:25

Korzystanie z wyszukiwarki internetowej poprzez klawiaturę ekranową smartfona nie jest szczególnie wygodne, zwłaszcza gdy musimy wpisać w pole wyszukiwania dłuższą frazę. Na szczęście w systemie Android możemy wspomagać się wyszukiwaniem głosowym i Google Goggles, usługą wyszukiwania opartą o obraz przechwycony z kamery naszego smartfona.

Google Goggles to bardzo przydatne i niedoceniane narzędzie. Umożliwia ono między innymi rozpoznawanie tekstu, znanych dzieł sztuki i architektury oraz szybkie tłumaczenie obcojęzycznych napisów na ojczysty język. Dzięki udostępnionej dziś aktualizacji Google Goggles jest teraz jeszcze bardziej przyjazne użytkownikowi. Przede wszystkim nie trzeba już robić zdjęcia, by wyszukać informacje o interesującym nas obiekcie. Po aktywowaniu kamery aplikacja w czasie rzeczywistym skanuje scenę i wyszukuje możliwe do rozpoznania przedmioty. Nowy tryb idealnie nadaje się do wyszukiwania informacji o książkach, produktach z kodem kreskowym, grafikach i budowlach.

Google Goggle został także wyposażony w ulepszony moduł rozpoznawania tekstu. Użytkownik może teraz przeskanować dowolny fragment tekstu, by wyszukać w Sieci jego kompletną wersję. Przykładowo, jeżeli artykuł w gazecie jest także zamieszczony na stronach internetowych wydawcy, to robiąc zdjęcie fragmentu publikacji zostaniemy odesłani do jego kompletnej, elektronicznej wersji. Co ważne, skanowany tekstu nie musi być zgodny ze swoim internetowym odpowiednikiem co do każdego przecinka. Użytkownik natomiast nie musi objąć na zdjęciu całości publikacji - wystarczy krótki fragment, nawet jeżeli część tekstu nie zmieściła się w obiektywie i została „ucięta”.

Google udoskonalił także mechanizm, dzięki któremu użytkownicy mogą poprawiać działanie Google Goggle i proponują lepsze wyniki dla wykonanych przez siebie zdjęć. Teraz proponowane przez użytkowników sugestie są automatycznie indeksowane i używane przy kolejnych wyszukiwaniach. Mogą także zawierać informacje o osobie, która umieściła w bazie Google Goggle konkretną grafikę - obok wyników zostanie wówczas wyświetlony link do profilu Google. Google Goggles zaktualizowany do wersji 1.7 jest dostępny dla wszystkich właścicieli urządzeń z systemem Android w wersji 2.3 lub nowszej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)