Rzut oka na nowy smartfon Sony- Xperia Z

Będąc dziś w SonyCentre miałem przyjemność zapoznać się (celowo uniknąłem tu słowa recenzja gdyż tak tego ująć nie można) z nowym smartfonem Sony- Xperia Z.
Kilka dni temu przeczytałem, że smartfon będzie można zobaczyć w SonyCentre i ewentualnie zakupić przedpremierowo i nie ukrywam, głównie w tym celu pojechałem dziś do SonyCentre :D. Smartfon interesował mnie od momentu jego premiery na ostatnich targach gdyż Sony jako nieliczny producent postanowił użyć jakiś lepszych materiałów niż plastik no i "lubię Sony". Postanowiłem się podzielić z wami moimi spostrzeżeniami co do Xperii Z.1. Wykonanie

Cóż, nie zawiodłem się. Obudowa jest pokryta hartowanym szkłem (w przypadku modelu testowego był to kolor czarny) przez co widać od razu, za co się płaci (a cena nie jest niska ale o tym potem). Niestety- szkło na obudowie oznacza również, że cały smartfon jest pełny śladów od palców - model wystawowy wyglądał przez to mało zachęcająco- moim zdaniem gdy xperia będzie używana normalnie a nie na wystawie będzie wyglądać o wiele lepiej.
Moim zdaniem to jeden z najlepiej wykonanych smartfonów ostatnich lat a jedyną konkurencją może być hTC - póki co ich modele są, obok Xperii Z najlepiej wykonane.

W tym miejscu muszę dodać, że Xperia Z jest wodoodporna co jest dodatkowym plusem przemawiającym za nowym smartfonem Sony

2. System

System to, a jakże by inaczej Android Jelly Bean (4.1.x, zapowiedzieli update do 4.2). System chodzi szybko, nie dostrzegłem żadnych opóźnień, które były ponoć charakterystyczne dla topowych samsung S3. Nakładka wygląda bardzo fajnie, jest koloru czarnego co dodatkowo uważam za plus.
System oczywiście oferuje funkcje jak choćby: streemowanie multimediów z Xperii na tv (obsługuje także filmy), tethering i inne znane funkcje.

3. Aparat

Zabezpieczenie antykradzieżowe było niestety tak zamocowane, że pasek zakrywał część aparatu więc nie dało się zrobić jakiś sensownych zdjęć- kilka zrobiłem i na ekranie smartfona i na tv (funkcja streemingu) wyglądały całkiem ok.

4. Ekran

Początkowo byłem zawiedziony- w sklepie było bardzo jasno a ekran był ciemny- użytkowanie telefonu było niewygodne. Oczywiście wszedłem w ustawienia i okazało się, że włączona jest funkcja auto dopasowania jasności ekranu do otoczenia: jeśli tak to ma działać jak działało w modelu w sklepie to będzie słabo. Odhaczyłem automat i od razu było ok. Ekran był dostatecznie oświetlony i dało się już wygodnie korzystać z XperiiZ. Co do "jakości dotyku" nie mam uwag- działał jak należy.

5. Kupiłem?

Nie, nie kupiłem bo 2700zł za telefon, nawet tak dobry to dużo za dużo moim zdaniem ale jedno jest pewne- jeśli hTC nie pokaże nic sensownego to kupię go pod koniec roku, gdyż wtedy przypada "2 letni cykl życia" telefonu w moich rękach i pora na nowszy model.
Za Xperią przemawia także fakt, że Sony odkąd wykupiło udziały w spółce z Ericssonem bardzo się stara i aktualizuje swoje modele.

Specyfikacja
Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentarzy.