XTRUD: koncepcja modułowego smartfona

XTRUD: koncepcja modułowego smartfona

Marcin Wilk
01.07.2013 15:51

Ile razy oglądając specyfikację smartfona zdarzyło mi się powiedzieć „byłby idealny, gdyby…” Niestety obecnie nie ma co liczyć na możliwość kupienia smartfonu bez pewnych poświęceń. Zazwyczaj coś nie pasuje w specyfikacji, często nie leży cena, a już idąc w skrajności, zaczyna razić kolor obudowy. Producenci są bezsilni, nie mogą przecież pójść na rękę każdemu. Jest jednak pomysł, który przybliża nas do rozwiązania idealnego… a zarazem dobrze znanego od lat.

Francuski projektant o nazwisku brzmiącym nieco po polsku, Francois Rybarczyk, stworzył koncepcję smartfona Sony XTRUD, w którym będzie można we własnym zakresie wymieniać podzespoły. Obecność logo Sony nie powinna nikogo zmylić — projektant nie ma nic wspólnego z firmą, zaczerpnął jedynie kilka elementów z Xperii Z i aparatu fotograficznego tego producenta. Szczegóły projektu można znaleźć na stronie yanokdesign.com.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bardzo ciekawym elementem konstrukcji, którego nie spotykamy codziennie, jest wielofunkcyjna gałka. W jej środku znajduje się gniazdo słuchawkowe i podczas odtwarzania multimediów można używać jej do regulacji głośności. Projektant przewidział również inne zastosowania — na przykład do obsługi zooma aparatu.

Wizja smartfona, którego można zbudować pod swoje wymagania, jest bardzo obiecująca. Wyobrażam sobie sklep z trzema modelami na półce. Jeden jest mały, drugi średni, a trzeci ogromny. Przymierzam do ręki, kupuję, płacę określoną przez producenta kwotę. Okazuje się, że sprzęt mógłby być nieco szybszy, mieć więcej pamięci, może drugie gniazdo na SIM albo nowy ekran i… nie ma z tym żadnych problemów. Ściągam klapkę w obudowie, wyjmuję modułowe podzespoły i zanoszę je (lub wysyłam) do sklepu. Za nieco więcej pieniędzy kupuję mocniejsze części i bez trudu wkładam je na miejscu poprzednich. Mogę to zrobić sam, w kilka minut. Czyż to nie spełnienie marzeń?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)