YouTube już dostępny w wersji z Material Design

YouTube już dostępny w wersji z Material Design
Redakcja

08.12.2014 12:58, aktual.: 08.12.2014 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google aktualizuje kolejne swoje aplikacje na Androida – tym razem padło na klienta YouTube. Działanie to ma związek z październikowym wprowadzeniem nowej wersji tego systemu, a także przechodzeniem wszystkich usług i aplikacji tej korporacji na płaski interfejs Material Design. Firma długo kazała nam czekać na nową wersję YouTube, ale na szczęście ta wyciekła już do sieci.

Najnowsza wersja oznaczona numerkiem 6.0.11 pojawiła się już w Internecie w formie pliku APK. Jeżeli jesteście nią zainteresowani, możecie ją pobrać i zainstalować, uprzednio zezwalając na instalowania aplikacji spoza sklepu Google Play – nowa wersja zaktualizuje tę używaną dotychczas. Zmiany w niej wprowadzone to przede wszystkim nowy interfejs Material Design. Jest on oczywiście płaski zgodnie z panującymi obecnie trendami, wprowadza także wszystkie zmiany, jakie mogliśmy zaobserwować w innych wcześniejszych aktualizacjach od Google.

Obraz

Wysuwany z lewej strony panel był obecny już wcześniej, teraz jest jednak jasny i znacznie szerszy, dodatkowo eksponuje tło naszego profilu. Nieco inaczej wygląda okno główne: górna belka z czerwonym tłem jest większa, zawiera przycisk panelu, wyszukiwania i opcji. Funkcję „co obejrzeć” podzielono na dwie grupy tj. główną z filmami, a także muzykę w ramach wprowadzonych jakiś czas temu automatycznie tworzonych składanek YouTube w oparciu o zainteresowania użytkownika. Wspomniana belka dopasowuje się do aktualnie przeglądanego kanału – po wejściu na profil np. dobrychprogramów jej tło zmieni się na zielone. Zmiana subtelna, ale zdecydowanie zauważalna i odczuwalna.

Znacznie rozbudowano opcje wyszukiwania. Obecnie możemy wybierać nie tylko czas przesłania filmu, ale także szereg dodatkowych kryteriów dostępnych w webowej wersji serwisu: czas trwania filmu, szukanie materiałów tylko w jakości HD, dostępne w wersji 3D, nagrania na żywo, a także filmy zawierające napisy lub dostępne na licencji Creative Commons. Część funkcji nie jest jeszcze opisana w języku polskim, najprawdopodobniej dlatego, że wyciekły plik nie zawiera pełnych lokalizacji – tych można spodziewać się po wprowadzeniu nowej wersji YouTube do sklepu Google Play instalowanego w ramach standardowej aktualizacji.

Czy Material Design wprowadza rewolucję? Nie, ale na pewno zwiększa spójność Androida, co widać właśnie po aplikacjach Google: wszystkie obsługuje się obecnie tak samo, przez co stały się bardziej intuicyjne. Oczywiście nie oznacza to wcale, że korporacja wprowadza nowy interfejs najlepiej jak się da. W Google Play pojawiły się już aplikacje (np. ta przeznaczona dla internautów korzystających z Reddita), które wyglądają jeszcze lepiej. W najbliższym czasie firma zamierza dodatkowo zaktualizować Hangouts. Na zmiany czekają także mniej popularne produkty jak np. aplikacja do obsługi platformy blogerskiej Blogger, o ile oczywiście z usługą jest wiązana jakaś przyszłość.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)