YouTube zapłaci polskim artystom - jest umowa z ZAiKS

Wojciech Cybulski

20.01.2011 19:59, aktual.: 20.01.2011 20:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz należący do Google serwis YouTube podpisały umowę licencyjną, dzięki której polscy artyści będą wynagradzani za treści udostępniane w YouTube.

Na mocy zawartego porozumienia Google podzieli się z naszymi artystami zyskiem, jaki generują reklamy towarzyszące ich teledyskom. Pieniądze będą wypłacane także w przypadku wykorzystania polskiej muzyki w dowolnym klipie umieszczonym w serwisie YouTube. Umowa - choć ogłoszono ją dopiero dzisiaj - obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku. ZAiKS podkreśla, że zgoda na umieszczenie klipów z muzyką w YouTube będzie zależała od indywidualnej decyzji każdego artysty i nikt ich do tego nie będzie zmuszał. Możliwość większych zysków powinna jednak sprawić, że YouTube wzbogaci się o wysokiej jakości polskie teledyski i filmy wykorzystujące rodzimą muzykę.

Przedstawiciele serwisu YouTube podkreślają, że umowa z ZAiKS nie wpłynie negatywnie na dostępność polskiej muzyki - oglądanie wszystkich klipów pozostanie bezpłatne. W przyszłości porozumienie może zostać rozszerzone o twórczość naszych plastyków i rodzimych fotografów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)