Z-60 APU — drugie podejście AMD do rynku tabletów

Z‑60 APU — drugie podejście AMD do rynku tabletów

Marcin Paterek
09.10.2012 10:40

Nie tylko Intel pracuje nad nowymi procesorami, które trafią do tabletów z Windowsem 8. Dziś swoją jednostkę zaprezentowała również firma AMD.

Obraz

Architektura Z-60 APU to bezpośredni konkurent „Clover Trail” Intela. Gwarantem jej wydajności ma być dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1 GHz, który będzie wspierany przez 80 rdzeni graficznych składających się na Radeona HD 6250. Takie połączenie ma być nawet sześciokrotnie szybsze od jednostki „Cedar Trail”, którą Intel stosuje obecnie (do nowej „Clover Trail” AMD się nie porównało). W praktyce oznacza to, że na tabletach z Z-60 będzie można pograć w Orcs Must Die! albo Call of Duty: Modern Warfare 2 w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, ciesząc się detalami na średnim poziomie i stałą liczbą 30 klatek wyświetlanych na sekundę. W bardziej tradycyjnych zastosowaniach układ zaoferuje maksymalną rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli. Dodatkowym atutem ma być port USB 3.0 oraz grubość nie przekraczająca 10 mm.

Wysoka wydajność jest niestety okupiona większym niż u konkurencji zapotrzebowaniem na prąd. Koncernowi udało się ograniczyć je o blisko połowę w stosunku do znanej z netbooków architektury C-60, ale wyniki są niezbyt zadowalające. Tablety napędzane przez jednostkę AMD pozwolą na maksymalnie 6 godzin oglądania wideo w jakości HD, 8 godzin korzystania z internetu i 10 godzin pracy w trybie Windows Presentation. Blisko dwa tygodnie urządzenie ma wytrzymać w trybie uśpienia S3, z którego wybudzenie się Windowsowi 8 zajmuje około dwóch sekund. (Do pełnego startu system będzie potrzebował co najmniej 25 sekund).

Obraz

Pierwsze tablety z Z-60 mają być dostępne w sklepach od momentu wejścia Windowsa 8 na rynek, ale architektura będzie zgodna także z poprzednią wersją systemu. Tajemnicą pozostaje cena urządzeń — możemy jednak założyć, że AMD, jak zwykle, pójdzie na wojnę cenową z Intelem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)