Z Androida zniknie wygodna metoda łączenia z Wi-Fi – jest zbyt niebezpieczna

Z Androida zniknie wygodna metoda łączenia z Wi‑Fi – jest zbyt niebezpieczna

Z Androida zniknie wygodna metoda łączenia z Wi-Fi – jest zbyt niebezpieczna
Oskar Ziomek
11.07.2018 09:37, aktualizacja: 11.07.2018 21:17

Temat bezpieczeństwa w nowym Androidzie P bez wątpienia traktowany jest kompleksowo. Wcześniej była już mowa między innymi o zmianach w kontekście odblokowywania smartfonów z wykorzystaniem biometrii, a teraz pojawiają się nowe spostrzeżenia związane z obsługą sieci Wi-Fi. Okazuje się, że w najnowszym Androidzie nie uświadczymy już możliwości łączenia się z sieciami za pomocą wygodnej metody WPS, alternatywnej do wpisywania hasła sieci.

Co ciekawe, nie jest to zmiana z ostatnich dni, bo pierwsze doniesienia o braku obsługi WPS pojawiły się jeszcze w maju i zostały zgłoszone zespołowi odpowiedzialnemu za Androida jako błąd. Teraz zainteresowanie tematem się jednak nasiliło, a o szczegółach informuje serwis Android Police. Okazuje się, że w Androidzie P obsługa WPS uznana została za przestarzałą metodę i nie będzie już dalej rozwijana.

Niepozorny przycisk WPS na routerach przestanie być przydatny w kontekście łączenia z siecią z poziomu smartfonów z nowym Androidem P.
Niepozorny przycisk WPS na routerach przestanie być przydatny w kontekście łączenia z siecią z poziomu smartfonów z nowym Androidem P.

W skrócie oznacza to tyle, że aby skorzystać z Wi-Fi konieczne będzie uwierzytelnienie się pełnym hasłem, a nie łatwiejszym do zapamiętania PIN-em lub fizycznym przyciskiem na routerze. Choć takie rozwiązanie mogło być dla wielu osób wygodniejsze, to jest mniej bezpieczne, a ostatnio znika także z samych routerów. WPS powstało jako prosta metoda łączenia z sieciami Wi-Fi w 2006 roku, jeszcze przed zaprezentowaniem pierwszego iPhone'a, a już wtedy było wiadomo, że oferuje niższy stopień bezpieczeństwa niż standardowe hasło.

W Androidzie P (wraz z API poziomu 28) funkcje odpowiedzialne za obsługę WPS będą w większości przypadków konsekwentnie zgłaszać błędy, nie pozwalając na używanie tej metody uwierzytelniania. Szczegóły można przeanalizować w dokumentacji dla programistów. Obsługa WPS została dodana w Androidzie wraz w API poziomu 21.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)