Z programowalnym radiem w ręku można wykraść drona w locie

Z programowalnym radiem w ręku można wykraść drona w locie

Z programowalnym radiem w ręku można wykraść drona w locie
27.10.2016 15:34

Piloci zdalnie sterowanych dronów i innych pojazdów mająproblem. Ich maszyny, kosztujące nierzadko po kilkaset i więcejdolarów, mogą zostać łatwo przejęte przez napastników.Powszechnie stosowany standard komunikacji radiowej okazał siębardzo łatwy do zaatakowania – atak taki może przeprowadzićkażdy posiadacz programowalnego radia, i nie trzeba tuwalczyć silnym sygnałem, zagłuszając sygnał właściciela.

Jonathan Andersson z Trend Micro TippingPoint DVLabs, podczaskonferencji PacSec przedstawił swój nowy gadżet o nazwie Icarus.Można powiedzieć, że to zbudowana na bazie płytki NuandBladeRF broń do walki radioelektronicznej. W połączeniu zkomputerkiem, na którym uruchomiono np. GNU/Radio, może posłużyćdo przejęcia zdalnie sterowanych dronów i wehikułów, którekorzystają z popularnego standardu Spektrum DSMx w paśmie 2,4 GHz.Są wśród nich np. popularne kwadrokoptery firm Walkera czyAirTronics.

DSMX

Zasięg ataku jest porównywalny do zasięgu normalnegokontrolera, ale jak twierdzi odkrywca, można go zwiększyć,wzmacniając moc nadajnika w tym paśmie. Nie chodzi tutaj jednak owalkę na siłę sygnału. Obserwując komunikację międzykontrolerem a odbiornikiem, można siłowo odtworzyć tajny klucz,wykorzystywany do szyfrowania poleceń. Wówczas odpowiedniozaplanowany w czasie atak pozwala wstrzyknąć własne polecenia iuniemożliwić ofierze odzyskanie kontroli.

drone hijacker

Andersson podkreśla, że stan zabezpieczeń DSMx i pokrewnychstandardów komunikacji ze zdalnie sterowanymi maszynami jestfatalny, produkująca te urządzenia branża żyje najwyraźniej wminionej epoce, jeśli chodzi o kryptografię. Teraz, gdyupowszechniły się one tak bardzo, usunięcie tej luki nie będziemożliwe, większość tańszych dronów nawet nie daje możliwościaktualizacji swojego firmware.

Firma Horizon Hobby, która zaprojektowała i licencjonuje DSMxnie skomentowała sprawy. Na pewno jednak odkryciem zainteresują sięwalczące strony w gorących obszarach świata, takich jak Syria czyDonbas, gdzie powszechnie stosuje się dziś cywilne amatorskie dronydo zwiadu czy namierzania ognia artylerii. Możliwość łatwegoprzejęcia takiego drona przeciwnika stanie się istotnym elementemtaktyki w wojnach domowych. Na pewno zaczną z niej korzystać teżsłużby policyjne w spokojniejszych krajach – drony coraz częściejstanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego czyprywatności obywateli.

Zainteresowanych szczegółami odkrycia zapraszamy do prezentacjiz konferencji PacSec 2016.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)