Z tym dodatkiem Firefox przejmie kontrolę nad mobilnym Chrome i Safari

Z tym dodatkiem Firefox przejmie kontrolę nad mobilnym Chrome i Safari

Z tym dodatkiem Firefox przejmie kontrolę nad mobilnym Chrome i Safari
12.09.2014 17:23

Użytkownicy nierzadko zarzucają Mozilli, że zajmuje siękwestiami zupełnie nieistotnymi, zamiast naprawić to, co naprawdędoskwiera użytkownikom Firefoksa (a zwykle chodzi o responsywnośćinterfejsu i zużycie pamięci). Czy tak jest w rzeczywistości –nie nam rozsądzać. Na pewno jednak z pracy twórców Firefoksa mogązadowoleni być programiści. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcyprzeglądarka ta stała się znakomitym środowiskiemprogramistycznym dla webdeweloperów. Wciąż jednak brakowałowygodnego sposobu, by wykorzystać Firefoksa do pracy nad mobilnymiwersjami stron. Dzięki zaprezentowanymu właśnie eksperymentalnemurozszerzeniu problem ten znika.

Ani Firefox OS, ani mobilny Firefox na Androida „szału niezrobiły”. Na urządzeniach mobilnych rządzą wspólnie WebKit(Safari) i jego kuzyn Blink (Chrome) – z perspektywy programistówaplikacji webowych silniki od siebie nieodróżnialne. By Firefox niestracił wartości dla webdeweloperów, jego wbudowane narzędziaprogramistyczne muszą pozwolić na zdalne debugowanie tychnajważniejszych mobilnych przeglądarek iOS-a i Androida.

Rozwiązuje to pokazany właśnie Firefox Tools Adaptor,rozszerzenie działające już z najnowszym Firefoksem Nightly. Tonowa implementacja protokołu narzędzi deweloperskich Firefoksa,który teraz zamiast bezpośrednio wchodzić w interakcję zzawartością strony, może „rozmawiać” z tym, co ujawniane jestprzez mobilne Chrome i Safari. Komunikacja odbywa się wewnątrzprocesu Firefoksa, w sposób przezroczysty dla programisty, którynacisnął klawisz F12.

Firefox Add-on Enables Web Development Across Browsers and Devices

Na razie w tej wczesnej wersji zdalnego debuggera można korzystaćz Inspektora, Debuggera i Konsoli. Kolejne narzędzia będądołączane do Firefox Tools Adaptora w miarę postępów prac nadrozszerzeniem. Oczywiście nie zastąpi to testów na urządzeniachdocelowych, ale powinno znacząco przyspieszyć prace – na pewnymetapie po prostu nie będzie trzeba się przełączać pomiędzyróżnymi narzędziami deweloperskimi od różnych producentów,wszystko będzie można zrobić w Firefoksie.

Wyjaśnienia, jak korzystać z Firefox Tools Adaptora znajdzieciena stronieprojektu, sam dodatek dostępny jest na FTPMozilli, w wersjach dla Linuksa, Windows i OS X. W przyszłościnarzędzie powinno nawet być w stanie obsłużyć mobilnego InternetExplorera – póki co współpracuje tylko z Chrome 37 na Androidzieoraz aktualnym Safari dla iOS 7.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)