Za zaledwie 299 dolarów stworzysz smartfon dopasowany do własnych potrzeb

Strona głównaZa zaledwie 299 dolarów stworzysz smartfon dopasowany do własnych potrzeb
30.04.2015 10:50
Za zaledwie 299 dolarów stworzysz smartfon dopasowany do własnych potrzeb

Modułowy smartfon Ara będzie miał silnego konkurenta. Fonkraft również jest modułowym smartfonem. Już to czyni z niego interesujące urządzenie, ale dodatkowo będzie on naprawdę tani, tańszy nawet od wielu zwykłych smartfonów. Warto dodać, że premiera odbędzie się jeszcze w tym roku, już we wrześniu.

W tym roku mieszkańcy Portoryko będą mogli testować jednego z najlepiej zapowiadających się smartfonów – modułowego Ara. Cechą charakterystyczną tego urządzenia będzie możliwość dowolnego dostosowania podzespołów do swoich potrzeb. Nie mamy na myśli wyboru konfiguracji podczas kupna, a możliwość konfiguracji niemal w każdym momencie. Dzięki specjalnym modułom użytkownik będzie mógł przykładowo wymienić kamerę na nową, lepszą zachowując resztę podzespołów lub zamiast kamery zastosować pojemniejszy akumulator. Smartfon Ara ma spore szanse stać się ciekawszą alternatywą dla obecnych urządzeń, w których coraz częściej nie mamy dostępu nawet do akumulatora. Warto wspomnieć, że nad projektem czuwa Google, a więc jego masowa produkcja jest jak najbardziej możliwa.

350134568365615041

Zainteresowaniem smartfonem Ara jest bardzo duże, więc mogliśmy się spodziewać, że wcześniej czy później pojawi się konkurencja. W serwisie Indiegogo rozpoczęła się zbiórka na projekt Fonkraft, czyli modułowy smartfon. Obecnie urządzenie dostępna jest w trzech wersjach różniących się zastosowanymi modułami, które będziemy mogli wymieniać w podobny sposób jak w smartfonie Ara. Każdy model posiada 5-calowy wyświetlacz Full HD. Jednak w przyszłości będziemy mogli szybko i w łatwy sposób wymienić ekran na inny, chociażby na oferujący lepsze odwzorowanie kolorów czy większe zagęszczenie pikseli. Wszystkie wersje będą działać pod kontrolą Androida.

Pierwsza wersja została wyceniona na 99 dolarów i jej zaletą ma być długi czas pracy. Twórcy chwalą się 550 godzinami w trybie czuwania, 30 rozmów i słuchaniem muzyki bez przerwy przez 90 godzin. Na takie wyniki mają pozwolić dwa akumulatory o łącznej pojemności 4100 mAh. Wydajnościowo ta wersja nie wypada zbyt dobrze. Dostajemy dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz, 1 GB RAM, tylną kamerę 8 MP oraz przednią o rozdzielczości 2 MP.

Wydając 199 dolarów będziemy mogli wybrać model Resolution lub HiFi. Pierwszy skierowany jest przede wszystkim dla osób szukających smartfona z dobrą kamerą. Główna, umieszczona z tyłu kamera ma pozwolić na zdjęcia w rozdzielczości 20 MP. Natomiast przednia pozostała bez zmian i nadal dostajemy 2 MP. Poprawiona została specyfikacja. Dostajemy czterordzeniowy procesor 2,5 GHz, 2 GB RAM i 64 GB na pliki użytkownika. Niestety zastosowanie większego modułu kamery wiąże się z brakiem miejsca na akumulator, a więc w wersji Resolution dostajemy 2800 mAh. Natomiast model HiFi jak sama nazwa wskazuje ma być przeznaczony dla osób szukających świetnej jakości dźwięku. Tą jakość ma zapewnić moduł audio 192 kHz. Względem wyżej opisanej wersji, HiFi różni się jeszcze tylną kamerą 8 MP i akumulatorem o mniejsze pojemności, otrzymujemy 2100 mAh.

Nie przypadła Wam do gustu żadna wersja? Twórcy za 299 dolarów zaoferują wszystkie dostępne wcześniej moduły i sami będziemy mogli stworzyć urządzenie dopasowane do własnych potrzeb. W przyszłości mają pojawić się kolejne moduły, za pomocą których dodamy lepszą antenę, drugie gniazdo na kartę SIM czy kamerę 16 MP.

Ceny są naprawdę atrakcyjne, co jeszcze bardziej zwiększa zainteresowanie tym projektem. Niestety nie wiemy jakie dokładnie podzespoły zdecydują się twórcy. Niskie ceny nie zapowiadają topowych podzespołów, ale możemy się pomylić. Autorzy chcą zebrać 50 tysięcy dolarów. W ciągu trzech pierwszych dni zbiórki na ich konto wpłynęło już 37 tysięcy dolarów, a do końca pozostało jeszcze 43 dni. Ze zebraniem oczekiwanej kwoty nie będą mieli żadnego problemu. Sprzedaż ma rozpocząć się już we wrześniu. Miejmy nadzieję, że końcowy produkt, który zobaczymy pod koniec tego roku będzie równie atrakcyjny.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)