Zakrzywienia muszą odejść! Lightroom jeszcze lepiej poprawia geometrię zdjęć

Zakrzywienia muszą odejść! Lightroom jeszcze lepiej poprawia geometrię zdjęć

Zakrzywienia muszą odejść! Lightroom jeszcze lepiej poprawia geometrię zdjęć
09.06.2016 12:58

W ostatniej aktualizacji wtyczki Lightrooma i Camera Raw dla Photoshopa Adobe wprowadza nie tylko obsługę nowych modeli aparatów. Warto zwrócić uwagę na poprawione narzędzie Upright, służące do poprawiania horyzontu oraz prostowania linii równoległych i prostopadłych na zdjęciach. Jeśli fotografujecie architekturę albo przedmioty, które muszą mieć kąty proste, polecam przetestowanie tego rozwiązania.

Upright pojawił się w Lightroomie 5 i o ile świetnie się sprawdza na zdjęciach z wyraźnie widocznymi liniami, gdy przychodzi do bardziej skomplikowanych kompozycji, zaczynają się problemy. Nie zawsze też prostowanie linii przynosi pożądane efekty. Poniżej możecie zobaczyć, jak różne tryby automatyczne traktują zdjęcie kotka na tarasie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W nowej wersji Lightrooma możemy skorzystać z trybu manualnego, który pomaga ręcznie dostosować geometrię zdęcia. Podobne „suwaki” znajdowały się wcześniej w części poświęconej manualnej korekcji obiektywu. Teraz dział ten zawiera możliwość skorzystania z profilu i sterowania usuwaniem aberracji chromatycznych, zaś wszystkie ustawienia związane z geometrią znajdują się w części Transform palety narzędzi. Zgodnie z filozofią Lightrooma, czynności zostały ustawione w takiej kolejności, by można było przy wywoływaniu zdjęć przechodzić od góry do dołu palety.

350178263735691201

Kolejną nowością, która z pewnością spodoba się użytkownikom DxO Optics Pro, jest możliwość ręcznego wyznaczenia linii pionowych i poziomych na zdjęciu. Dzięki temu można samodzielnie wyznaczyć, jak program ma „wyprostować” zdjęcie.

350178263735822273
350178263735887809

Na kanale YouTube Adobe zamieścił także prezentację nowych możliwości Lightrooma

Guided Upright in Adobe Camera Raw

Wersję próbną Lightrooma dla Windowsa i OS X znajdziecie w naszej bazie programów. Zachęcam też do przetestowania towarzyszących im aplikacji mobilnych.

Wraz z nowym Lightroomem wydany został Adobe DNG Converter 9.6 dla Windowsa i OS X z obsługą RAW-ów z kilku nowych aparatów: Canon PowerShot G7 X Mark II, Leica M-D (Typ 262), Nikon COOLPIX B700, Panasonic DMC-GX85 (DMC-GX80, DMC-GX7MK2).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)