Założyciele Techlandu i CD Projektu to jedni z najbogatszych Polaków. Trafili na listę Forbesa

Założyciele Techlandu i CD Projektu to jedni z najbogatszych Polaków. Trafili na listę Forbesa

CD Projekt pracuje nad grą Cyberpunk 2077, źródło: cyberpunk.net
CD Projekt pracuje nad grą Cyberpunk 2077, źródło: cyberpunk.net
Oskar Ziomek
28.02.2019 19:21

Forbes opublikował nowy ranking stu najbogatszych Polaków. W zestawieniu znalazły się nazwiska pięciu osób związanych z rodzimą branżą gier. Na liście pojawili się założyciele firmy CD Projekt oraz Techland, choć ich obecność w zestawieniu nie powinna być niespodzianką – nie jest to pierwszy raz, kiedy ich nazwiska można tu wyczytać. W większości przypadków zmieniły się jedynie lokaty i szacowany majątek.

Na interesujące szczegóły zwraca uwagę serwis Eurogamer. Analizując listę szybko wpadamy na pierwsze istotne w tej kwestii nazwisko. Paweł Marchewka – szef i założyciel firmy Techland – pojawia się w rankingu na ósmym miejscu. Jego majątek szacowany jest na ponad 3,5 miliarda złotych i co ciekawe – nie zmienił się od ostatniego razu.

Dalej na liście znajdują się także założyciele oraz akcjonariusze firmy CD Projekt. Na 13. miejscu widzimy Marcina Iwińskiego, którego majątek szacowany jest na ponad 2,3 miliarda złotych. Co warte odnotowania, jest to ponad 60-procentowy wzrost względem poprzedniego roku. W efekcie Iwiński awansował na liście o kilka pozycji. W zestawieniu znajdujemy także Michała Kicińskiego (17. pozycja, szacowany majątek na poziomie niecałych 2 miliardów), czyli drugiego współzałożyciela firmy. W tym przypadku także wzrost jest ponad 60-procentowy. Dalej 32. miejsce zajmuje Piotr Nielubowicz – dyrektor finansowy oraz po raz pierwszy w zestawieniu Adam Kiciński – prezes zarządu CD Projekt. Uplasował się na 80. pozycji z aktywami szacowanymi na ponad 630 milionów złotych.

Firmę CD Projekt można ostatnio kojarzyć między innymi z grą Cyberpunk 2077. Dopiero niedawno okazało się, kiedy tytuł ten trafi już na rynek, nie będzie dostępny na wyłączność tylko jednego sklepu. O Techlandzie zrobiło się ostatnio głośno z powodu plotki o zakończeniu działalności wydawniczej. Później prezes firmy, Paweł Marchewka, sprostował tę wiadomość. Techland wycofuje się jedynie z pudełkowej dystrybucji gier w Polsce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)