Zdjęcia Google mają rok. Petabajty fotek, miliardy selfie

Zdjęcia Google mają rok. Petabajty fotek, miliardy selfie

Zdjęcia Google mają rok. Petabajty fotek, miliardy selfie
Łukasz Maślanka
30.05.2016 14:31

Google ogłasza sukces: jego zaprezentowana rok temu usługa Zdjęcia zdobyła uznanie milionów użytkowników. Firma planuje też użyć swojego serwisu fotograficznego jako wabika dla fotografów i zamierza zaoferować posiadaczom urządzeń z serii Nexus nieograniczone miejsce w swojej chmurze na przechowywanie plików w oryginalnych rozmiarach.

Obraz

Zdjęcia Google zadebiutowały w maju 2015 r. Pierwotnie były częścią serwisu widmo społecznościowego Google+, ale biorąc pod uwagę mizerne zainteresowanie tym projektem, Google postanowiło wyodrębnić z niego część poświęconą fotografiom, dodać do niej funkcji (np. nieograniczone miejsce na zdjęcia oraz filmy poddane przez firmę lekkiej kompresji bez straty dla jakości lub zaawansowaną wyszukiwarkę plików) i udostępnić jako zupełnie nową usługę. Po roku od debiutu można uznać, że plan googlersów się powiódł, a za opinią idą liczby.

Google wylicza na swoim blogu, że z usługi Zdjęcia korzysta 200 mln osób na całym świecie. Za pomocą algorytmu dostępnego w serwisie stworzono dla nich automatycznie ponad 1,5 miliarda animacji, kolaży oraz filmów. Jeszcze większe wrażenie robi liczba 13,7 petabajtów. Googlersi obliczyli, że właśnie tyle miejsca udało się zwolnić na smartfonach i tabletach użytkowników Zdjęć dzięki mechanizmowi przesyłania fotografii do internetowej chmury. Gdyby chcieć przejrzeć je wszystkie, trzeba by poświęcić na to zadanie jedyne 424 lata. Roczne statystyki Zdjęć Google pokazują też, że tzw. selfie trzymają się mocno. Tylko w tej google'owej usłudze doliczono się ich 24 miliardy, a są przecież inne popularne serwisy do przechowywania zdjęć.

Obraz

Masz Nexusa? Google Ci się odwdzięczy

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Zdjęcia Google to dla amerykańskiej firmy jeden z najważniejszych projektów. Usługa jest stale wzbogacana o kolejne funkcje (niedawno w wersji przeglądarkowej pojawiła się możliwość zbiorczego edytowania daty i lokalizacji fotografii). W Google uznano też, że warto docenić posiadaczy smartfonów i tabletów z serii Nexus. Wieść gminna niesie, że wkrótce będą mogli oni wysyłać do Zdjęć Google zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, ale nie wpłynie to na zmniejszenie dostępnego miejsca na pliki.

Obraz

Obecnie usługa jest tak skonstruowana, że zdjęcia przesyłane w oryginale odejmują miejsce przypisane do google'owego konta, a bezpłatnie można przechowywać ich dowolną liczbę, jeśli zgodzimy się na zmniejszenie ich parametrów (do 16MP dla fotografii, do 1080p dla filmów). Zanosi się jednak na to, że te limity znikną dla użytkowników Nexusów. Być może Google celuje w wykreowanie swoich flagowców jako urządzeń idealnych dla fotografów.

Jeśli chcecie przetestować usługę Zdjęcia Google, zajrzyjcie do ich wersji przeglądarkowej lub zainstalujcie aplikacje mobilne z naszej bazy programów: Android, iOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)