Żegnaj Windows Media Center. Witajcie nowe aplikacje dla Windows 10

Żegnaj Windows Media Center. Witajcie nowe aplikacje dla Windows 10

Żegnaj Windows Media Center. Witajcie nowe aplikacje dla Windows 10
Redakcja
04.05.2015 10:07, aktualizacja: 04.05.2015 11:22

Windows 10 oznacza koniec aplikacji Windows Media Center. Producent poinformował, że w najnowszym systemie nie znajdziemy już w ogóle tej aplikacji, zostanie ona zastąpiona przez inne programy w interfejsie modern dostępne w sklepie zintegrowanym w systemie. Właśnie zaprezentowano ich wersje poglądowe.

Takie działanie nikogo nie powinno dziwić. Windows Media Center zadebiutował wraz z systemem Windows XP, później był nieco udoskonalany. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja umożliwia zamienienie komputera w domowe centrum rozrywki. Dzięki niej możliwe jest sterowanie komputerem za pomocą pilota (co wykorzystywali niektórzy producenci w swoich urządzeniach jak np. HP w laptopach serii Pavilion), odtwarzanie muzyki i filmów, a także audycji internetowych. To jednak nie wszystko, bo dzięki WMC możliwe jest sterowanie tunerem satelitarnym i odtwarzanie telewizji naziemnej, a nawet nagrywanie programów w nich emitowanych i zapisywanie na dysku. W Windows 10 z tego wszystkiego już nie skorzystamy, choć trzeba przyznać, że swoiste „preludium” tej decyzji mogliśmy zaobserwować już dwa lata temu.

Obraz

Microsoft zamierzał zabić WMC już dawno temu, bo wycofał pakiet z systemu Windows 8. Użytkownicy mogą z niego skorzystać dopiero po zakupie paczki Windows 8.1 Media Center Pack (aktualna cena to 45 zł), ale dotyczy to jedynie posiadaczy systemu w wersji Pro. Osoby, które korzystają z podstawowej wersji Windows 8/8.1 musiały kupić pakiet Pro Pack, który jest droższy. Już to wyraźnie pokazuje, że firmie nie zależało na tym, aby wiele osób skorzystało z Windows Media Center – grono odbiorców znacznie ograniczono, wprowadzając konieczność przejścia do wersji Pro, która użytkownikom domowym wcale nie musi być potrzebna. Teraz, zamiast jednego centrum sterowania korzystać będziemy mogli z osobnych aplikacji Muzyka i Wideo, które w nowych wersjach poglądowych trafiły do sklepu dla Windows 10.

Nowych programów jak na razie nie można oceniać, są to wersje testowe i wiele się może zmienić do premiery systemu, a nawet po niej. Najważniejsze, że obie aplikacje są dostępne za darmo, korzystają ze zmodyfikowanego interfejsu Modern i umożliwiają synchronizację z OneDrive, oraz Xbox Music. Warto dodać, że Muzyka obsługuje stacje radiowe, a Wideo umożliwia odtwarzanie plików Matroska (MKV). Docelowo obie aplikacje pozwolą na kupowanie muzyki i filmów w sklepie Windows, będzie to więc odpowiedź Microsoftu na takie usługi jak Spotify, Deezer czy Filmy Play od Google. Nie wiadomo, czy aplikacja do odtwarzania filmów pozwoli na używanie tunerów, a także nagrywanie audycji – w świecie subskrypcji to wątpliwe, acz jest za wcześnie, aby wydawać jednoznaczny wyrok.

Obie aplikacje znajdziecie już w sklepie Microsoftu, są dostępne jedynie dla Windows 10. Przypominamy, że zarówno nowy system, jak i zaprezentowane programy są dostępne w wersjach testowych i mogą powodować problemy. Producent na swoich stronach informuje o niektórych z nich.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)