Żegnaj Windows Media Center. Witajcie nowe aplikacje dla Windows 10

Żegnaj Windows Media Center. Witajcie nowe aplikacje dla Windows 10
Redakcja

04.05.2015 10:07, aktual.: 04.05.2015 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 oznacza koniec aplikacji Windows Media Center. Producent poinformował, że w najnowszym systemie nie znajdziemy już w ogóle tej aplikacji, zostanie ona zastąpiona przez inne programy w interfejsie modern dostępne w sklepie zintegrowanym w systemie. Właśnie zaprezentowano ich wersje poglądowe.

Takie działanie nikogo nie powinno dziwić. Windows Media Center zadebiutował wraz z systemem Windows XP, później był nieco udoskonalany. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja umożliwia zamienienie komputera w domowe centrum rozrywki. Dzięki niej możliwe jest sterowanie komputerem za pomocą pilota (co wykorzystywali niektórzy producenci w swoich urządzeniach jak np. HP w laptopach serii Pavilion), odtwarzanie muzyki i filmów, a także audycji internetowych. To jednak nie wszystko, bo dzięki WMC możliwe jest sterowanie tunerem satelitarnym i odtwarzanie telewizji naziemnej, a nawet nagrywanie programów w nich emitowanych i zapisywanie na dysku. W Windows 10 z tego wszystkiego już nie skorzystamy, choć trzeba przyznać, że swoiste „preludium” tej decyzji mogliśmy zaobserwować już dwa lata temu.

Obraz

Microsoft zamierzał zabić WMC już dawno temu, bo wycofał pakiet z systemu Windows 8. Użytkownicy mogą z niego skorzystać dopiero po zakupie paczki Windows 8.1 Media Center Pack (aktualna cena to 45 zł), ale dotyczy to jedynie posiadaczy systemu w wersji Pro. Osoby, które korzystają z podstawowej wersji Windows 8/8.1 musiały kupić pakiet Pro Pack, który jest droższy. Już to wyraźnie pokazuje, że firmie nie zależało na tym, aby wiele osób skorzystało z Windows Media Center – grono odbiorców znacznie ograniczono, wprowadzając konieczność przejścia do wersji Pro, która użytkownikom domowym wcale nie musi być potrzebna. Teraz, zamiast jednego centrum sterowania korzystać będziemy mogli z osobnych aplikacji Muzyka i Wideo, które w nowych wersjach poglądowych trafiły do sklepu dla Windows 10.

Nowych programów jak na razie nie można oceniać, są to wersje testowe i wiele się może zmienić do premiery systemu, a nawet po niej. Najważniejsze, że obie aplikacje są dostępne za darmo, korzystają ze zmodyfikowanego interfejsu Modern i umożliwiają synchronizację z OneDrive, oraz Xbox Music. Warto dodać, że Muzyka obsługuje stacje radiowe, a Wideo umożliwia odtwarzanie plików Matroska (MKV). Docelowo obie aplikacje pozwolą na kupowanie muzyki i filmów w sklepie Windows, będzie to więc odpowiedź Microsoftu na takie usługi jak Spotify, Deezer czy Filmy Play od Google. Nie wiadomo, czy aplikacja do odtwarzania filmów pozwoli na używanie tunerów, a także nagrywanie audycji – w świecie subskrypcji to wątpliwe, acz jest za wcześnie, aby wydawać jednoznaczny wyrok.

Obie aplikacje znajdziecie już w sklepie Microsoftu, są dostępne jedynie dla Windows 10. Przypominamy, że zarówno nowy system, jak i zaprezentowane programy są dostępne w wersjach testowych i mogą powodować problemy. Producent na swoich stronach informuje o niektórych z nich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)