Zen i sztuka projektowania mikroprocesorów: AMD może jeszcze wygrać na górnej półce

Zen i sztuka projektowania mikroprocesorów: AMD może jeszcze wygrać na górnej półce

12.04.2015 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monopolu Intela w segmencie wydajnych procesorów dla PC niesposób zakwestionować. Najszybszy czip AMD – ośmiordzeniowy FX9590, taktowany z maksymalną częstotliwością aż 5 GHz, przegrywaw wielu benchmarkach nawet z Haswellami Core i5, mimo że jego TDP toaż 220 W. Mikroarchitektura rdzeni „czerwonych” procesorów poprostu mocno ustępuje rozwiązaniom „niebieskich”. Już wprzyszłym roku ma się jednak to wszystko zmienić.

Jesienią zeszłego roku sympatycy AMD po raz pierwszy mogliusłyszeć o pracach nad zupełnie nowym rdzeniem o nazwie Zen.Wykorzystujące Zen procesory mogłyby zaoferować wreszcie nie tylkowsparcie dla innowacyjnej architektury HSA, ale wydajnośćporównywalną z czipami Intela. Przejście na jednoczesnąwielowątkowość (SMT), wykorzystanie procesu 14 nm, TDP nieprzekraczające 95 W i obsługa pamięci DDR4 pozwoliły miećnadzieję, że AMD jakoś się w końcu odnajdzie na rynku i będziew stanie zaoferować coś dla bardziej wymagających użytkowników.

Teraz serwis Fudzilla ujawniłzupełnie nowe informacje na temat Zen – wyciekł otóż slajdprezentujący budowę flagowego procesora z rdzeniami Zen.Przedstawione na nim informacje wydają się zbyt dobre, by byłyprawdziwe, i jeśli AMD faktycznie pokaże coś takiego, tomenedżerowie Intela będą mieli powtórkę z rozrywek lat 90, kiedyto „czerwoni” mieli w swojej ofercie lepsze procesory.

Nowy procesor AMD oferować ma więc do 16 rdzeni x86, mogącychuruchomić do dwóch wątków jednocześnie, a więc czip maksymalnieobsłuży do 32 wątków. Każdy rdzeń ma mieć 512 KB własnejpamięci podręcznej L2 i będzie miał dostęp do 32 MBwspółdzielonej pamięci podręcznej L3 (co ciekawe, podzielonej nacztery bloki po 8 MB, podobnie jak w Bulldozerach). W procesorzeznajdzie się też miejsce dla rdzenia kryptograficznego(najprawdopodobniej będzie to jakaś implementacja ARM Trust Zone).

źródło: Fudzilla.com
źródło: Fudzilla.com

Nowy procesor to oczywiście APU, a więc musi być też miejscedla zintegrowanej grafiki. Tę rolę odegrać ma nowe GPU Greenland,wyposażone w ogromną ilość pamięci o wysokiej przepustowości(HBM) – na przedstawionej specyfikacji mowa o nawet 16 GB pamięci,o przepustowości aż 512 GB/s. Co ciekawe, Greenland ma oferowaćobliczenia zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji z połowąszybkości obliczeń pojedynczej precyzji. Całości dopełniaczterokanałowy kontroler pamięci DDR4 z korekcją błędów imaksymalnym taktowaniem 3200 MHz, mogący obsłużyć maksymalnie 1TB RAM (256 GB na kanał), oraz zintegrowane I/O z 64-pasmowąmagistralą PCIe trzeciej generacji. To wszystko połączone ma byćnową strukturą Global Memory Interconnect, spełniającą założeniaheterogenicznej architektury obliczeniowej.

Przedstawiony slajd raczej nie jest tylko mistyfikacją. Jużwcześniej słyszeliśmy od AMD, że procesory z rdzeniami Zen będąmiały modularną konstrukcję, na moduł składać się będącztery rdzenie SMT (osiem wątków) z 2 MB pamięci L2 i dostępem dopamięci L3. Bardziej zaskakuje ta ogromna ilość pamięci HBM i jejniezwykle szybki interfejs pamięci. Wielkim krokiem naprzód jestteż kontroler pamięci – dzisiaj takich cudów jak DDR4-3200 zkorekcją błędów jeszcze nie ma. Szacunek budzi też zaoferowanie64 pasm PCIe – flagowce Intela oferują dziś 32 pasma. Takakonstrukcja, jeśli zmieści się w TDP 95 W i będzie konkurencyjniewyceniona, może w 2016 roku zrobić wielkie zamieszanie zarówno narynku serwerów jak i wysokowydajnych pecetów i stacji roboczych.

Nam pozostaje wszystkim trzymać tylko kciuki za powodzenie AMD.Może dzięki sukcesowi Zen procesory Core i7 nieco potanieją?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (84)
Zobacz także