Złośliwy kalendarz zbiera dane osobowe z Facebooka

Złośliwy kalendarz zbiera dane osobowe z Facebooka

21.12.2011 12:36, aktualizacja: 21.12.2011 13:01

Analitycy bezpieczeństwa przestrzegają przed kolejną szkodliwą aplikacją. Tym razem mowa o niepozornym kalendarzu na Facebooku i, jak zwykle, o zdrowym rozsądku użytkowników.

Chodzi o aplikację Mój Kalendarz, która nie dość, że jest nieszczególnie przydatna, to jeszcze jest kombajnem do zbierania danych. Facebookowa aplikacja dodatkowo spamuje zaproszeniami i pytaniami znajomych osób, które zainstalowały aplikację i maskuje swoją instalację. Mój Kalendarz przekonuje, że wystarczy zalogować się do niego, aby uzupełnić dane w kalendarzu znajomego. W rzeczywistości zalogowanie jest równoważne z dodaniem aplikacji na stronie. Aplikacja wygląda niegroźnie i wielu użytkowników jej zaufało, aby umożliwić aplikacji spamowanie znajomych i zbieranie danych.

O ile samo spamowanie nie jest szczególnie groźne, należy mieć się na baczności przed aplikacją, gdyż kalendarz pod pretekstem informowania o urodzinach znajomych (co zresztą robi również sam Facebook) zbiera dane osobowe: adresy e-mail, wiek, płeć, lista ulubionych, lista znajomych, a nawet informacje o konfiguracji komputera, język przeglądarki, adres IP użytkownika, czas spędzony na odwiedzanych stronach i tak dalej. O gromadzeniu informacji „w celu lepszego dostosowania możliwości aplikacji do potrzeb użytkownika” można przeczytać w tekście o polityce prywatności kalendarza, ale jak zwykle w takich przypadkach, tekst jest naszpikowany żargonem prawniczym, który skutecznie zaciemnia zawarte w nim informacje. Zresztą pewnym jest, że informacje te nie służą ulepszaniu czegokolwiek i prawdopodobnie właśnie czekają na kupca z branży reklamowej.

Przed kliknięciem w dowolną aplikację na serwisie społecznościowym należy zapoznać się z wykazem informacji, do których aplikacja ma mieć dostęp. Jest to zresztą dobry nawyk nie tylko na Facebooku — ostrożność może nas uratować również przy instalacji programów na telefonie z Androidem, a niekiedy również na komputerze z Windowsem. Szkoda, że wydawcy oprogramowania dołączają do swoich produktów tak trudne teksty, które mało kto czyta.

Aplikację można łatwo usunąć. Należy wybrać ustawienia prywatności rozwijając menu „strona główna”, wybrać „Edytuj ustawienia” przy „Aplikacje i witryny” i kliknąć „Usuń niechciane aplikacje lub aplikacje wysyłające spam” widoczne pod aplikacją Mój Kalendarz.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)