Zmniejsza się liczba autorów artykułów na Wikipedii

Zmniejsza się liczba autorów artykułów na Wikipedii

05.08.2011 12:14, aktualizacja: 05.08.2011 13:32

Na tegorocznej konferencji Wikimania w Hajfie założyciel projektu, Jimmy Wales, poinformował, że wolnej encyklopedii przyjdzie zmierzyć się z poważnym problemem.

Wales powiedział w wywiadzie dla Associated Press, że szeregi osób edytujących artykuły nie tylko nie rosną w siłę, ale Wikipedia wręcz traci autorów artykułów. Nie jest to według niego sytuacja kryzysowa, ale uważa ten fakt za ważny. Jeszcze w marcu Wikipedia chwaliła się imponującą liczbą 90 tysięcy aktywnych redaktorów, i miała ambicje przyciągnąć kolejnych 5 tysięcy w ciągu roku.

Zmniejszenie liczby wolontariuszy edytujących Wikipedię skłania do refleksji, bo przecież musi być jakiś powód kurczenia się społeczności. Jednym z czynników zniechęcających jest skomplikowany proces edycji. Platforma ma ogromne możliwości, ale do łatwych w obsłudze zdecydowanie nie należy. Dodatkową barierą są zawiłe wytyczne dotyczące edycji artykułów, przez które wielu nowych redaktorów zwyczajnie nie jest w stanie przebrnąć. Pracownicy Wikipedii pracują nad usprawnieniem procedur i stworzeniem przyjemniejszego środowiska pracy dla wolontariuszy chcących zająć się edycją encyklopedii, ale będzie to wymagać sporo czasu. Ponadto, aby zwiększyć swój zasięg i przekonać młodych ludzi do edytowania Wikipedii w wielu krajach zachęca się wykładowców akademickich, aby przydzielali wpisy na Wikipedii swoim studentom. Takie praktyki są szczególnie popularne w Brazylii, Indiach, Kanadzie i Niemczech. Badania wskazują, że dużo chętniej pracujemy, jeśli ktoś nas docenia. Ciekawą metodą zwiększenia satysfakcji wolontariuszy z dobrze wykonanej pracy na Wikipedii jest platforma WikiLove, która ruszyła w czerwcu. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą wysłać obrazki, ikonki lub wiadomości będące wyrazem uznania.

Z drugiej strony, Wikipedia ma już 10 lat i zawiera ponad trzy miliony haseł. Może osiągnęła ten poziom, na którym po prostu nie zostało już wiele do dodania? Trudno w to uwierzyć, ale wystarczy spojrzeć na wolną encyklopedię przez pryzmat własnego doświadczenia — jak często zdarza się nam czegoś na niej (zwłaszcza edycji angielskiej) nie znaleźć? Dodatkowo razem z Wikipedią starzeją się wolontariusze edytujący jej treść. Ktoś, kto 10 lat temu był studentem pełnym entuzjazmu dla nowatorskiego projektu, dziś najprawdopodobniej ma pracę, rodzinę, i może nie mieć chwili na poprawianie wpisów w encyklopedii. A dla osób, które nie pamiętają jej początków, Wikipedia jest czymś oczywistym, w co nie muszą sami wkładać pracy, żeby istniało.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)