Znamy wyniki finansowe Apple'a, Intela i AMD

Znamy wyniki finansowe Apple'a, Intela i AMD

25.01.2012 11:58, aktualizacja: 25.01.2012 13:56

Właśnie poznaliśmy wyniki finansowe firm Apple, AMD i Intel. Apple poradził sobie doskonale, tym razem głównie dzięki iPhone'om. Inwestorzy Intela również mają powody do radości. Niestety Advanced Micro Devices w zakończonym kwartale znów przyniósł straty.

Przychód firmy Apple w zakończonym właśnie pierwszym kwartale fiskalnego roku 2012 wyniósł 46,33 miliarda dolarów, czym po raz kolejny Apple pobił swój własny rekord. Firma spod znaku jabłka sprzedała w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 37 milionów iPhone'ów (wzrost o 128% względem poprzedniego roku), co było głównym składnikiem przychodów. iPadów sprzedało się 15,5 miliona, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, a Maków 5,3 miliona — 26% więcej. Warto zaznaczyć, że Apple sprzedał w zakończonym kwartale o 2 miliony więcej smartfonów niż Samsung, i że wciąż spada sprzedaż iPodów — w zakończonym kwartale sprzedano ich jedynie 15,4 miliona, czyli o 21% mniej niż rok wcześniej. Co ciekawe, iCloud ma już 85 milionów użytkowników. Zysk netto firmy Apple w pierwszym kwartale fiskalnego 2012 roku wyniósł ponad 13 miliardów dolarów. Na cenach produktów firmy Apple jeszcze nie zdążyły się odbić problemy z dyskami twardymi, ale Tim Cook zapowiedział, że w nadchodzącym kwartale już możemy odczuć ich rosnące ceny.

Intel, mimo trudności na rynku, radzi sobie bardzo dobrze. Przychód firmy w zamkniętym właśnie 2011 roku fiskalnym wyniósł 54 miliardy dolarów, co przełożyło się na prawie 13 miliardów zysku netto. CEO Intela, Paul Otellini, przyznał, że rok 2011 był wyjątkowy dla Intela. I rzeczywiście, w 2011 Intel zanotował przychody najwyższe w swojej historii.

AMD, który również właśnie zakończył 2011 rok fiskalny, nie ma powodów do zadowolenia, choć niepopularna seria Bulldozer, na której AMD stracił 177 milionów dolarów, nie zachwiała równowagi firmy. Przychód AMD osiągnął poziom 6,57 miliarda dolarów, co przełożyło się na niecałe 500 milionów zysku w ciągu minionego roku. Podczas kiedy układy konsumenckie na siebie nie zarabiają, AMD na powierzchni trzymają profesjonalne karty graficzne, procesory serwerowe z serii Opetron i energooszczędne układy AMD Fusion, których sprzedano w minionym roku ponad 30 milionów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)