Znów żegnamy się z Napsterem, tym razem na dobre

Znów żegnamy się z Napsterem, tym razem na dobre

02.12.2011 13:13

Na stronie Napstera pojawiła się informacja o zakończeniu przejęcia firmy przez Rhapsody.

Sięgnijmy pamięcią do roku 1999, kiedy została wydana pierwsza wersja wieloplatformowej aplikacji Napster — klienta jednej z pierwszych sieci peer-to-peer, specjalizującej się przesyłaniu utworów muzycznych w postaci plików MP3. W najlepszych miesiącach Napstera używało 25 milionów użytkowników, w sieci krążyło 80 milionów utworów, a serwery pracowały bez awarii przez cały czas działania pierwszego wcielenia Napstera. Niestety oskarżenia posiadaczy praw autorskich (Metallica, Madonna, A&M Records) oraz szturmy przeprowadzane przez RIAA od samego początku istnienia usługi doprowadziły do jej zamknięcia pod koniec 2001 roku. W 2003 roku Napster rozpoczął drugie życie jako zbudowana na bazie Pressplay przez Roxio bardzo źle oceniana usługa muzyczna i tak trwał do 2008 roku, kiedy kupił go BestBuy.

Rhapsody, obecny właściciel Napstera, to największa w Stanach Zjednoczonych usługa muzyczna ze zintegrowanym sklepem elektronicznym. Sklep, który znajdował się pod szyldem Napstera przez ostatnie 8 lat, już niedługo stanie się częścią Rhapsody. Jest to dobre zabezpieczenie lidera amerykańskiego rynku przed konkurencją w postaci Spotify, który niedawno rozpoczął działalność w Stanach Zjednoczonych.

Internauci zaś mogą już tylko wspominać otoczony kontrowersjami serwis, który na dobre rozkręcił erę cyfrowej muzyki i zmusił wydawców do dyskusji. Bez Napstera prawdopodobnie Rhapsody, Spotify i wiele innych serwisów nigdy by nie powstało.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)